‘Saldırılara karşı direnen emekçilerin yanındayız’

  • 11:15 7 Ocak 2021
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Hepsiburada firmasının Gebze'deki 150 çalışanının yılın ilk mesai gününde ücretsiz olarak izne çıkartılmasına  tepki göstererek , emekçilerin yanında olduklarını bildirdi. 
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Hepsiburada firmasının Gebze'deki 150 çalışanının yılın ilk mesai gününde ücretsiz olarak izne çıkartmasına ilişkin yazılı açıklaması yaptı. Şaziye, aynı firma bünyesinde çalışan diğer işçilere de “çok çalışın yoksa sizi de işten çıkarırız” tehdidinin ve mobinginin altında esnek ve güvencesiz çalışma koşullarını dayatıldığını belirtti.
 
‘Kamuoyundan ve ailelerden gizlenen gerçekten nedir?’
 
Saldırgan iktidar politikasının sadece emekçileri işlerinden, ekmeklerinden etmediğini, çoğu zaman yaşamlarına da kast ettiğini vurgulayan Şaziye, “Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda 7 işçi yaşamını yitirmiş ve 127 işçinin yaralanmıştı. Bu iş cinayetinin dün görülen ilk duruşmasında, hayatını kaybedenlerin yakınlarına yönelik polis engeli ve ailelerin duruşmaya alınmaması cinayetin asıl sorumlularının kim olduğunu göstermesi bakımından son derece çarpıcı bir örnektir. Kamuoyundan ve ailelerden gizlenen gerçekten nedir? Kimler hangi gerekçelerle korunuyor? Bu yaklaşım sadece asıl sorumluların kim olduğunu göstermiyor, emekçilerin hayatının nasıl değersizleştirildiğini ve bu yaşamlara nasıl kast edildiğini gösteriyor” dedi.
 
‘HDP Emek Komisyonu olarak; işçilerin yanındayız’
 
Şaziye, patronların ve sermayedarların koruyan, emekçilerin alın teri ve yaşamı üzerinden saltanat kurarak varlığını sürdüren sorumlularını iyi tanıdıklarını dikkat çekerek, “HDP Emek Komisyonu olarak; her türlü saldırıya, güvencesizleştirmeye ve sömürüye karşı, büyük bedeller göze alarak mücadele eden işçilerin yanındayız, onlarla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Bizler, Gebze'de Hepsiburada Müşteri Hizmetleri departmanında çalışırken işten çıkarılan emekçilerin ve Sakarya’nın Hendek ilçesindeki iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin hak, hukuk ve adalet mücadelesini destekliyoruz. Emek mücadelesinin bu topraklarda mutlaka kazanacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.