ÖDP Kadın Koordinasyonu: Yahyaoğlu görevden uzaklaştırılsın

  • 09:58 27 Kasım 2017
  • Emek/Ekonomi

 

HABER MERKEZİ - DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası Eş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu’nun diğer Eş Genel Başkan Didem Erkıvanç Türkay’a uyguladığı şiddete tepki gösteren ÖDP’li kadınlar, “Yahyaoğlu görevden uzaklaştırılsın” dedi. 
 
DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası’nda, Eş Genel Başkan Mustafa Yahyaoğlu ve beraberindekilerin usulsüz yapılan delege seçimlerinde tutanak tutmak isteyen Eş Genel Başkan Didem Erkıvanç Türkay ve Peri Özay Albayrak’a uyguladığı şiddete yönelik tepkiler büyüyor. Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP) Kadın Koordinasyonu, Türkay’ın daha önce Türkay’ın daha önce de Yahyaoğlu ve arkadaşları tarafından psikolojik şiddet ve tacize bırakıldığına dikkat çekerek, “Sendikalarda kadına yönelik şiddet hafife alınamaz, kabul edilemez, affedilemez” dedi. 
 
Psikolojik şiddet ve mobbing
 
DİSK Genel Merkez yönetiminin de yaşananlara sessiz kaldığını belirten ÖDP’li kadınlar,  “Dev Turizm-İş yönetiminin anti-demokratik yapısı ve yaşananlar daha önce DİSK Merkez yönetimine defalarca kez hem yazılı hem sözlü şekilde aktarılmıştır. Bununla birlikte DİSK Merkez yönetimine, Eş Genel Başkan Didem Erkıvanç Türkay’ın daha evvel yaşamış olduğu, sendikanın anahtarının değiştirilerek sendikada çalışma yapmasını engellemeye kadar varan mobbinge dair de dilekçe sunulmuştur. Ancak ‘Yaşananlar sendikanın iç işleyişidir, müdahale edemeyiz’ cevabı verilmiştir. Gelinen noktada DİSK Genel Merkez Yöneticisi olan Mustafa Yahyaoğlu ve arkadaşlarının kadın sendikacılara uyguladığı psikolojik ve en nihayetinde fiziksel şiddet, DİSK’in meselesi olmaktan çıkıp hepimize uygulanmış şiddet haline gelmiştir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Yaşananların peşini bırakmayacağız’
 
DİSK Merkez yönetiminin “kadının beyanı esastır” ilkesinden hareketle acilen bir soruşturma başlatması ve Yahyaoğlu’nu soruşturma sürecinde DİSK ve Dev Turizm-İş içerisindeki tüm görevlerinden uzaklaştırması gerektiğini belirten ÖDP’li kadınlar, “Aksi halde 25 Kasım’a dair söyleyeceğimiz her söz anlamsızlaşacaktır. Biz ÖDP’li kadınlar yaşananların peşini bırakmayacağız” diye belirtti.