Kadın ‘emek’ çarşısında farklı üretime izin yok!

  • 09:12 30 Kasım 2017
  • Emek/Ekonomi

 

Gülistan Azak
 
BİNGÖL - Bingöl Belediyesi tarafından kurulan ‘kadın emek çarşısı’ konumundan kaynaklı uzun zamandır iş yapamaz durumda. Çarşıda çalışan kadınların ise sadece ‘el işi’ ürünler yapmalarına izin veriliyor. Ekonomilerini güçlendirmek adına tezgah açan kadınlar “Kadın emeği yalnızca el işi örgülerle sınırlı tutulması, kadın emeğini küçük görmektir" diyerek belediyeye tepki gösteriyor. 
 
Kısıtlı bir alan üzerine kurulan ve toplamda 18 küçük prefabrik kulübe şeklinde kümelenen kadın emek çarşısında ürünlerini sergilemek isteyenler yalnızca 3 ay boyunca dönüşümlü olarak sözleşme imzalıyor. Fakat sözleşmedeki bir madde dikkat çekici. Sözleşmeye göre kadınların üretimleri sadece el işi örgülerle sınırlandırılıyor. Çarşının kurulduğu günden bu güne iş yapamaz halde olduğunu belirten pazar müdürü Esma Suna Toklu, "Kadın emek çarşısı merkezi bir yerde değil. Çok bilinmeyen kuytu ve dar bir sokak içinde kurulan çarşıyı bulmak müşteriler için çok zor oluyor. Bu sebepten iş göremiyoruz" dedi.
 
'Müşterilerimiz çarşımızı bulamıyor'
                
Kadın emek çarşısına gelmek isteyen çoğu müşterinin çarşıyı bulmakta zorluk yaşadığını belirten Esma, "Yaptığımız ürünleri merkez caddede bulunan Sanat Sokağı’nda sergilemek isterdik. Ancak belediye başkanımız, sanırım kadın olduğumuz için merkezi konumda bulunan bir caddede çalışmamızı muhafazakar bir düşünce ile uygun görmemiş. Birçok afiş, fotoğraf, radyo gibi reklam araçlarını kullanmamıza rağmen hala olumlu bir geri dönüş alamadık. Çok bilinmeyen bir yerde bulunan çarşımızı ne yaptıysak canlandıramadık" diye konuştu.
 
'Kadın emeği yalnızca örgüyle sınırlı tutuluyor'
 
Kadın Emek Çarşısı'nın açıldığı günden bu yana iş yapamadığını aktaran Fatma Karaca ise pazarda sadece el işi ürünler yapmalarının istenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Belediye tarafından sözleşmeye konulan ve sınırlandırılan el işi çalışmasının kadınları mağdur ettiğini aktaran Fatma, "Bizler Bingöllü kadınlar olarak ilimizin yöresel yemeklerini, balını, çökelek ve tereyağını da müşterilerimize tanıtmak istiyoruz. Ancak çarşı alanına kurulan ve ihalesi belediye tarafından yapılan kafeterya yüzünden, yiyecek çeşitlerimizi sergilememize izin verilmiyor” dedi. 
 
'Kadın emeğinin görünür kılınması gerekiyor'
 
"Kadın emeği yalnızca el işi örgülerle sınırlı tutulması, kadın emeğini küçük görmektir" diyen Fatma, sınırlı ürünlerle ekonomik gelirlerini sağlamak zorunda kaldıklarını söyledi. Fatma, "Kura ile 2019 yılına kadar çalışacak olan kadın listeleri belirlendiği için her çalışan gruba 3 ay gibi sınırlı bir zaman tanındığından ürünlerimizi tanıtamadan bırakıp gidiyoruz. Şimdiden iş yerini bırakıp giden arkadaşlarımız var. Bu pazar için yeni bir uygulamanın getirilmesi ve kadın emeğinin görünür kılınması gerekiyor" diye vurguladı.