Kadınlardan asgari ücret tepkisi: Bunun adı savaştır

  • 09:22 7 Ocak 2018
  • Emek/Ekonomi

 

 DERSİM - İşçileri bin 603 TL asgari ücretle açlık sınırında yaşamaya mahkum eden hükümete tepki gösteren kadınlar, asgari ücret ile yoksulluk sınırı arasında uçurum olduğunu söyleyerek, “Bunun adı savaştır” dedi. 
 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesinin para transferiyle gündeme gelen “Man Adası” belgelerinin  tartışıldığı bir süreçte 2018 yılı bütçe görüşmeleri sonucunda  işçileri bin 603 TL asgari ücretle açlık sınırında yaşamaya mahkum eden AKP hükümetine tepkiler sürüyor. Asgari ücret ile yoksulluk sınırı arasında uçurum olduğunu söyleyen Ayfer Erkoç, “ Kimse 5 bin lira almıyor ki, herkes açlık sınırının altında yaşıyor. Diyanete boşuna bütçe ayrılıyor, onun yerine eğitime sağlığa bütçe ayırılsaydı daha iyiydi. Bu gidişat gösteriyor ki 2018 daha kötü olacak” dedi. Cari açığın halkın boğazından kısılarak kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Ayfer, “Vatandaşından en çok vergi toplayan ülke Türkiye. Vergilendirme sistemi adeta soygun üzerine kurulu. Vergiler halka değil yöneten sınıfın cebine gidiyor” diye konuştu. 
 
‘Bunun adı savaştır’
 
Tüm bu tablo içinde halkın ekonomik anlamda kendi kendine yetebildiği alanların da yok edildiğini söyleyen Ayfer, bitirilen tarım ve hayvancılığa dikkat çekerek,  “Her şeyin yetişebildiği ülkede nasıl aç insan yaşar? Köyler resmen bomboş. Herkes şehirde, her şey hazır,  yiyecek hazır, giyecek hazır…Hazıra ne dayanır? Ama köyde olsa yiyeceğe para vermez kendi eker biçer yetiştirir. Yol yemek parası yok. Bu da siyasi bir savaştır bence. Bitirdiler insanları” dedi.
 
‘Alım gücü giderek düşüyor’
 
Her gün farklı  pazarlarda tezgah açarak kıyafet satan Emine Karaman ise, işe başladığı tarih olan 2014 ile 2018 arasındaki makasın giderek açıldığını söyleyerek, “Eskiden iki ayda bir ürün almaya gidiyordum. Şimdi yılda sadece iki kez ürün alabiliyorum” dedi. Söz konusu tablonun alım gücünün geldiği aşamayı gözler önüne serdiğini söyleyen Emine, “Müşterilerimiz ürünleri pahalı buluyor oysa biz karın tokluğuna çalışıyoruz. Kimsenin bir şey  alacak parası yok” dedi.
 
‘Üç maymunu oynamaktan vazgeçin’
 
Üniversiteyi bitirdikten sonra bulabildiği geçici işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışan Meral Candan ekonomik krizin giderek derinleştiğini söyleyerek, “Artık üç maymunu oynamasınlar” derken, kayyım atanan Mazgirt’in Akpazar Beldesi Belediye Eşbaşkanı Fadime Çetinkaya ise, 2018 yılı bütçesinin yoksul halkın boynuna vurulan pranga olduğunu söyledi.
 
‘İktidar bu bütçeyle 2019 seçimlerine hazırlanacak’
 
Savaşa ayrılan yüzde 40’lık bütçeye dikkat çeken Fadime, “Ödediğimiz vergiler kurşun olarak halklara geri dönecek. Ne kadar inkar etseler de geçen dönemlerde de olduğu gibi yoksul halk ezilecek. Halk olarak bunu kabul etmemeliyiz. Her zaman karşılarında durup mücadelemizi sürdürmeliyiz. Halkı sömürenler yalana, dolana, gaspa rağmen kendilerini yaşatıyor. Bu bütçeyi bize karşı kullanacaklar. İktidar bu bütçe ile 2019 seçimlerine hazırlanacak” ifadelerini kullandı.