Üniversiteli işçiler: Öğrencilerin yüzde 35'i çalışıyor

  • 09:18 13 Ocak 2018
  • Emek/Ekonomi

 

HABER MERKEZİ - Genç İşçi Derneği üyelerinin Ankara, İstanbul ve Kocaeli’de okuyan üniversite öğrencileriyle yaptığı anket sonucuna göre üniversite öğrencilerinin yüzde 38’i çalışmak zorunda kalıyor. Yüzde 72’sinin ailesinin geliri ise yoksulluk sınırının altında. 
 
Genç İşçi Derneği üyeleri, üniversite öğrencileriyle yaşam koşullarına ilişkin bir anket yaptı. İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de bulunan üniversitelerde okuyan öğrencilerle yapılan ankette, öğrencilere ekonomik ve sosyal durumları soruldu. Anket sonucuna göre üniversite öğrencilerinin yüzde 35.8’i burs, kredi ve aileden aldıkları maddi destek yeterli olmadığı için bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Çalışan öğrencilerin yüzde 15.1’i sayım işi, stand işi, komilik gibi günlük işlerde çalışırken yüzde 14’ü part-time işlerde çalışıyor. Üniversitede öğrencilerinin yüzde 5.8’i ise sadece sınavlara girerek full-time bir işte çalışıyor.
 
Yüzde 35’i çalışıyor  
 
Yurt veya öğrenci evlerinde kalanların oranı yüzde 52.8’i oluşturuyor. Yurtta kalanların yüzde 25’i, öğrenci evlerinde kalanların ise yüzde 56’sı çalışıyor. Aile evlerinde kalanların ise yüzde 27’si çalışıyor. Üniversiteli çalışanların büyük bir oranını fast-food, market, mağaza, kafe, stand gibi hizmet sektörü oluşturuyor. Bunun yanı sıra inşaat, sanayi ve atölyelerde çalışanlar yüzde 7’lik dilimi oluşturuyor.
 
Ailelerin geliri yoksulluk sınırının altında
 
Çalışmak zorunda kalan öğrencilerin yüzde 48’i kendisi için zorlayarak vakit ayırabilirken yüzde 21’i ise kendisine hiç vakit ayıramadığını belirtiyor. Kadın öğrencilerin yüzde 33’ü, erkek öğrencilerin ise yüzde 42’si çalışmak zorunda kalıyor. Çalışan öğrencilerin yüzde  72.2’sinin ailesinin geliri yoksulluk sınırının altında.