Cam işçisi Burçak: Artık her yerdeyiz!

  • 09:04 14 Ocak 2018
  • Emek/Ekonomi

 

Habibe Eren/Duygu Erol 
 
ANKARA - Pilavoğlu Han’daki dükkanında yeteneğini ve yaratıcılığını camın saydamlığına yansıtan Burçak Tekin, cam işçiliğinin ‘erkek işi’ olarak görülmesine tepki gösteriyor. Burçak, "Artık her yerde varız" diyerek toplumsal cinsiyet rollerine de meydan okuyor.
 
Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi Pilavoğlu Han 17 y.y’dan bu yana varlığını koruyor. Kerpiç duvarları ve ahşap yapısı ile tarihe meydan okuyan han üretim yapan kadınlar için de ayrı bir öneme sahip. Her dükkânda farklı ürün üretimlerinin yapıldığı ve kadınların dayanışma içerisinde çalıştığı handa, küçük bir dükkân da Burçak Tekin’e ait. Arkeolog Burcu Tekin, emekli olduktan sonra açtığı dükkânında cam işçiliği yapıyor. 7 senedir cam işçiliği yapan Burçak, yeteneğini ve yaratıcılığını camın saydamlığına aktarıyor… 
 
'Nasıl cesaret edeceksin dediler’
 
Dükkânın girişinde yer alan  "üretiyoruz, varız"  yazan tablo, aslında handaki tüm kadınların duruşunu özetliyor. Burçak'ın dükkânında ise diğer dükkânlardan farklı olarak, cam takılar biblolar ve objelerden cam süsler var. Cam işçiliğinin meşakkatli ama keyifli olduğunu söyleyen Burçak, dükkân açma fikrini çevresiyle paylaştığında çoğu kişinin karşı çıktığını belirterek o süreci şöyle anlatıyor: "Maddi sıkıntılardan kaynaklı birçok kadın girişimcilik yapamıyor. İlk başta bana da  'böyle bir ekonomik ortamda nasıl cesaret edeceksin?' dediler. Hayır! Türkiye hep böyleydi ve sonuç olarak bir kadının biraz geliri varsa girişimci olabilir. Evde otururken de harcamanız oluyor. Burada en azından üretiyorsunuz."
 
'Birbirimizi rakip olarak görmüyoruz'
 
Yavaş yavaş el emeğinin de insanların gözünde değerlendiğini ifade eden Burçak, "Yerli ve yabancı turistler özellikle  buradaki dükkanları ziyaret için geliyorlar" diyor. Handaki diğer kadınlarla dayanışma içinde olduklarını söyleyen Burçak, çalışma şekillerine ilişkin şöyle diyor: "Arkadaşları rakip olarak asla görmüyoruz. Dayanışacağımız çok şey var. Ben cam yapıyorum başka biri ahşap yapıyor, diğeri takı tasarlıyor… Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey oluyor."
 
'Evde otursaydım bunları yapamayacaktım'
 
Cam yaparken bir çok aksesuarı da camla beraber kullanan Burçak, cam ile  gümüşü de birleştiriyor. Cam işinin meşakkatli ve sabır gerektiren bir uğraş olduğunun altını çizen Burçak, camları yaparken çatlamaması için uzun süre bekletilmemesi gerektiğini söylüyor. Cam işçiliğinin ‘erkek işi’ olarak görüldüğünü belirten Burçak, "Artık her yerde varız" diyerek toplumsal cinsiyet rollerine de meydan okuyor. Burçak, son olarak girişimci olmaya cesaret edemeyen kadınlara seslenerek, şu ifadeleri kullanıyor:
 
"Cesaret edemeyecek bir şey yok. Evde oturup ev işi yapacaklarına böyle bir yerde bir dükkân açıp el emeklerini değerlendirebilirler. Kadınlar bu konuda hiç çekinmesinler. İyi ki de cesaret etmişim; keşke daha önce açsaydım. Şimdi görenler çok tebrik ediyor. İlk önce eşim de ‘acaba’ diye düşündü; ama benim ısrarımı ve çabamı görünce o da destek olmaya başladı. Evde otursaydım bunları yapamayacaktım."