Savaş politikaları ve OHAL esnafı kepenk kapatmanın eşiğine getirdi

  • 09:04 8 Şubat 2018
  • Emek/Ekonomi

 

VAN - İktidarın savaş politikaları ve neredeyse ikincı yılına girecek olan OHAL nedeniyle kepenk kapatmanın eşiğine gelen esnaflar, "Ekonomik krizin derinleşmesindeki en büyük etken savaş. Akşamları evlerimize elimiz boş dönüyoruz. Böyle giderse kepenk indireceğiz" diyerek, derinleşen ekonomik krize dikkat çekti. 
 
İktidarın savaş ısrarı ve 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle ilan edilen OHAL Türkiye ekonomisini çökmenin eşiğine getirdi. Son iki yıldır iktidarın iç ve dış politikaları nedeniyle derinleşen ekonomik kriz nedeniyle binlerce esnaf kepenk kapattı, birçoğu da kapatmanın eşine geldi. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde kurulan pazarda tezgah kuran pazarcılar aldıkları malzemeleri satamadıkları için ya fiyat düşürüyor ya da mal ellerinde kalıyor. 
 
'Gün geliyor hiç birşey kazanmadan kapatıyoruz'
 
Sabah 06.00’dan kurularak akşam 18.00'a  açık kalan pazarda esnaflık yağan Yıldız Korkmaz, zamlar nedeniyle insanların alışveriş yapamadıklarını söyledi.Zamların üzerinde bir de savaşların eklendiğini ifade eden Yıldız, "Gün geliyor hiçbir şey kazanmadan dükkânlarımızı kapatıyoruz.   Ekonomik krizin en önemli sebebi ise savaşlar.  İnsanlar ceplerindeki parayı harcamaya korkar oldu.  Son iki yıldır OHAL ve savaş nedeniyle kepenk kapatmanın eşine geldik” dedi. 
 
'Eskiden en azından günü kurtarıyorduk...'
 
“Eskiden böyle değildi, en azından günümüzü kurtarabiliyorduk” diyen Yıldız, “Ben üç çocuk okutuyorum, şimdi nasıl okul masraflarını karşılayacağımı bilmiyorum.    Sürekli bir şeylere zam geliyor, insanlar aç kalıyor.  Sattığımız eşyalara zam gelince insanlar almaktan korkuyor. Zaten iş yok, bir de savaş olunca insanlar ellerindekini harcamak istemiyor.  Durum böyle olunca esnaf malları aldığı fiyattan daha düşüğe satıyor.  Bu da biz esnafları kurtarmıyor" diye konuştu. 
 
'Böyle giderse kepenk kapatacağız'
 
Esnaflık yapan Hediye Moha ise, özellikle son iki yıldır işlerinin çok kötüye gittiğini belirterek, böyle gitmeye devam ederse kepenk kapatacağını söyledi. Hediye, " İşler tamamıyla durmuş bir durumda. Eskiden en azından bir şeyler satabiliyorduk.  Günümüzü kurtarıyorduk.  Şimdi insanların çalışabileceği bir çalışma alanı yok.   Bir pazar kurduğumuzda bile satış yapamadan evimize geri dönüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
'Bir an önce çözüm bulunmalı'
 
Ekonomik krizin derinleşmesinin nedeninin iktidarın savaş politikaları olduğunu ifade eden Hediye, “İnsanlar yarın ne olacağını kestiremediği için ceplerinde kaldığı parayı da harcamaktan korkar oldu.  Bir çarşıya çıkıp bir şey aldığımızda eskiden çok ucuza aldığımız eşyalar şimdi ise çok pahalı bir şey almadan evlerimize dönüyoruz.  Eskiden ucuza alabildiğimiz parçalar bu yıl çok yüksek bir fiyata alabiliyoruz.  İnsanlar alışveriş yapmadığı zaman esnafa çok ağır yansıyor" diye belirtti. Hediye, krize bir an önce çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi. 
 
Neden iktidarın savaş politikaları 
 
Sabah erken saatlerinde açtığı dükkanına akşama kadar ancak 3 tane müşteri geldiğini söyleyen Gülistan Orhan ise, "Türkiye genelinde ekonomik bir kriz var.  Sabah dükkânlarımızı açıyoruz ama insanların cebinde para yok.  Bu ülkede yaşayan insanlar olarak ekonomik krizin ne kadar derin yaşandığının farkındayız” dedi. “ Ekonomiyi döndürecek para nereye gidiyor merak ediyoruz” diye soran Gülistan, “Ekonomik krizin derinleşmesindeki en büyük etken savaştır.   Dükkana sabahtan akşama  üç müşteri geliyor.  Gelenler de eski usul olan 'deftere yazdır' durumu gelişiyor. Ekonomik kriz yüzünden insanların evlerinde sıcak bir yemek dahi pişmiyor artık.  Ülkedeki ekonomik krizin aşılması için savaşın bitirilmesi lazım" ifadelerinde bulundu. 
 
'Evlerimize elimiz boş dönüyoruz'
 
Her gün farklı bir mahallede tezgah açtıklarını söyleyen Sibel Zafer ise, “Sabahın erken saatlerinde gelip akşam geç saatlere kadar bekliyoruz, ama insanlar alışveriş yapmıyor.  Fiyatlarını öğrenip gidiyorlar.  İnsanlar eskiden daha fazla alışveriş yaparlardı.  Savaş nedeniyle halk para harcamaya korkar hale geldi.   Hem savaş hem de zam nedeniyle akşamları evlerimize eli boş dönüyoruz”  diye konuştu.