Kadın emeği sömürüsüne kayyım ve valilik desteği

  • 09:06 12 Şubat 2018
  • Emek/Ekonomi

 

DERSİM - Kayyım atanan Dersim Belediyesi'nin tüm imkanlarını seferber ettiği, Tunceli Valiliği ve İŞKUR'un projeleri kapsamında Şahmiran  Tekstil tarafından açılan tekstil atölyesinde "vasıfsız işçi" olarak çalıştırılan kadınlar, ucuz işgücü olarak kullanılıyor. 
 
Dersim'de Harçik Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) uluslararası bir giyim şirketine fason üretim yapan Şahmiran Tekstil Sanayi Ticaret Şirketi, İŞKUR ile birlikte geliştirdiği proje ile "vasıfsız işçi" adı altında kadınların emeğinin sömürülmesinin önünü açıyor. OHAL ilanından sonra Tunceli Valiliği ve kayyım atanan belediyenin tüm imkanları da uluslararası şirketlere hizmet ediyor. 
 
Kadınların çoğu açlık düzeyinin altında yaşıyor
 
Şahmiran Tekstil, 6 aylık sürelerle vasıfsız iş gücü olarak görülen kadınlara iş öğretmek adı altında günlüğü 45 TL'den çalıştırıyor. Hafta içi saat 08.00 - 18.00 saatleri ile Cumartesi yarım gün çalıştırılan kadınlar ayda bin 170 TL alıyor. Kadınların servis ve yemek ihtiyacı ise Valilik tarafından karşılanıyor. İlk açıldığında 300 kişi çalıştıran İŞKUR destekli atölyede, şu anda 10'u erkek olmak üzere 175 kişi çalışıyor. İşten ayrılan çoğu kadının ayrılma sebepleri arasında iş koşulları, alınan ücretin az bulunması ve kreş gibi ihtiyaçların karşılanmaması bulunuyor. Atölyede çalışan kadınların çoğu açlık düzeyinin altında gelir düzeyine sahip ve çoğu 90'lı yıllarda köy boşaltmaları ile şehre yerleşmiş ailelerden oluşuyor.
 
'İş koşulları çok ağır'
 
Atölyede çalışan bir kadın 6 ay sonra İŞKUR adına yapılacak olan sınavdan sonra başarılı olanların işe alınacağını belirterek, "Kimse ihtiyacı olmasa evinde oturmak yerine burada asgari ücretle çalışmaya gelmez. İş koşulları çok ağır ama ne yapsın insanlar? Buraya sırf iş öğrenmek meslek edinmek için kayıt olmadan gelenler bile var. Kimisi İŞKUR'un 6 ay verdiği parayı alıp gitme derdinde ama çoğu da bu sınavdan geçme derdinde. Bu yüzden de çok çalışıyoruz" dedi.
 
Şahmiran Tekstil'e yeni alanlar açılacak
 
İstanbul'da da atölyesi olan Şahmiran Tekstil'in ortaklarından Cemal Karaaslan geçici olarak yerleştiği şu anki atölyesinin bir yıllık kirası belediyesi tarafından ödendiğini belirtiyor. Bir yılın sonunda yine OSB'de 5 bin 500 metrekarelik alana atölye açacaklarını söyleyen Cemal, dönem sonunda 562 kişilik atölyesini kurmuş olacağını ifade ediyor.  Cemal aynı zamanda Hozat, Çemişgezek ve Pertek'te atölyeler açacağını kaydederken, Pertek'te Elazığ yolu üzerinde ise hayvan çiftliği kuracağını da sözlerine ekliyor.