OHAL kadın istihdamını da olumsuz etkiliyor

  • 09:02 14 Şubat 2018
  • Emek/Ekonomi

 

VAN - Kendi dükkânında el emeği ürünler satan ve yoksullukla mücadele eden 6 kadının da istihdamını sağlayan Perişan Saygınyiğit, “Kendi ekonomimden ziyade 'daha fazla kaç kadını ekonomik anlamda güçlü hale getirebilirim' kaygısını taşıdığım için OHAL'in bir an önce son bulmasını istiyorum” diyor. 
 
Van’ın İpekyolu İlçesi’nde bağlı Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’nde yaşayan 62 yaşındaki Perişan Saygınyiğit’in kendi ekonomisini oluşturmak verdiği çaba çok eskilere dayansa da, onu da diğer esnaflar gibi zorlayan en büyük etmen OHAL koşulları. 8 yıldır açtığı dükkânda el emeği ürünlerini satan Perişan, çevresindeki kadınları da bu konuda adım atmaları için teşvik ediyor. Fakat Perişan, ekonomik krizinden şikâyet ederek, “Tabi bazen aldığımız malzemenin parasını dahi çıkaramıyoruz” diyor. 
 
‘Ne yapabilirim diye düşündüm’
 
Evlenmeden önce Hakkari’de yaşadığını ve o dönemde kendi topraklarında üretim yaptığını ifade eden Perişan, Van’a geldikten sonra eve hapsolduğunu söylüyor. Buna karşın yılmadığını ve “Ne yapabilirim?” diye düşündüğünü belirten Perişan, büyük bir azimle okuma yazma öğrendiğini dile getiriyor. 
 
‘Birçok kadını teşvik ettim’
 
“Yaşım ne kadar ilerlese yeni şeyler denemekten kendimi geri çekmedim” diyen Perişan, “Daha sonra kendi mahallemden yol üzerinde bir dükkân kiraladım. Birçok kadını da kendi işyerini açma konusunda teşvik ettim. Eşim ve çevrem ne der diye düşünmeden işe atıldım” diyor. 
 
‘Hem para kazanıyorlar hem de…’ 
 
İşlerinin artması ile birlikte 6 kadını da yanına alarak dayanışan Perişan, “Bu kadınların da paraya ihtiyacı var. Gelen siparişlerin bazılarını onlara veriyorum. 
Kendi evlerinde bu işleri yaparak satıyorlar. Hem para kazanıyorlar, hem sosyal anlamda büyük bir gelişme sağlıyorlar. Burada patik, yazma, lif, yelek, yorgan vb. birçok üretimi kendi el emeğimizle dokuyup satışa sunuyoruz” diye anlatıyor. 
 
‘OHAL’in son bulmasını istiyorum’
 
OHAL koşullarının küçük esnafı olumsuz etkilediğini de belirten Perişan, “Bazen aldığımız malzemenin parasını dahi çıkaramıyoruz. Kendi ekonomimden ziyade daha fazla kaç kadını ekonomik anlamda güçlü hale getirebilirim kaygısını taşıdığım için OHAL'in bir an önce son bulmasını istiyorum. Çünkü bizim üretime katılan ve bunu ekonomiye katkı sağlayacak kadınlara ihtiyacımız var” diyor.