'Bizi yaşamdan koparmaya çalışanlara karşı var olacağız'

  • 09:03 8 Mart 2018
  • Emek/Ekonomi

 

Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - KHK ile ihraç edildikten sonra cafe işletmeye başlayan Şevin Ceylan, "Bizi yaşam alanından koparmaya çalışan zihniyete karşı mücadele veriyoruz ve diyoruz ki; vardık varız var olacağız" mesajı verdi.
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrasında en fazla baskı altına alınmaya çalışılan kesim emekçiler oldu. Eğitim, salık, belediye ve birçok alanda binlerce kamu görevlisi çıkarılan KHK'ler ile görevlerinden ihraç edildi. Fakat ihraç edilenler hiçbir şekilde geri adım atmayarak hükümetin bununla muhaliflere mesaj vermek istediğini söyledi.
 
'Yaşam alanlarından uzaklaştırılmak istendik'
 
Binlerce arkadaşı gibi kendisinin de bir gün ismini ihraç listesinde gördüğünü söyleyen Şevin, bununla iktidarın muhalif kesimleri yaşam alanlarından uzaklaştırmak için yaptığını belirtti. Çalıştığı belediyeden ihraç edilen Şevin, ihracın sadece kamusal kurumlarda değil özel sektörde, bireysel girişimlerde dahi yapıldığını kaydetti. Şevin, "Bizler de tam bu noktada içimizde yeşertilmeye çalışılan umutsuzluğa karşı direniyoruz ve mücadele ediyoruz. Tabi böylesi bir süreç kadınlar açısından daha zorlu olabiliyor. Buda çift taraflı bir mücadele gerektiriyor. Hem mevcut sisteme dönük hem de eril sisteme dönük bir mücadele sürecimiz var"  diye konuştu.
 
 'Daha önce deneyimim yoktu'
 
Yıllarca verdiği emeğin bir çırpıda heba edilmesini kabullenmeyen Şevin, kendi yaşamını yeniden kurmak için 4 arkadaşıyla birlikte cafe işletmeye başladı. İhraçların neden yapıldığı bilindiğinde, bu sürece bilinçli yaklaşıldığında aşmanın da zor olmadığının altını çizen Şevin, emekçiler olarak birbirlerine destek vererek bu süreci atlattıklarını kaydetti. Daha önce bir işyeri olmadığı için deneyimi olmayan Şevin, "İhraç edileceğim ya da işimden çıkarılacağımı hiç tahmin etmemiştim. Bundan dolayı da herhangi bir girişimcilik ya da işletme hayalim olmadı. İhraç edildikten sonra arkadaşlarımla beraber burayı açma kararı aldık birbirimize destek olarak bu süreci aşıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
'Asla umutsuzluğa kapılmıyoruz'
 
 Alışverişlerini yaparken de yine dayanışmaya dikkat ettiklerini belirten Şevin şunları kaydetti: "Örneğin, kahvemizi Binevş Kuruyemiş'ten, çayımızı ihraç olan arkadaşlarımızdan alıyoruz. Aynı zamanda birlikte bu süreci daha örgütlü nasıl atlatabiliriz mücadelesini veriyoruz diyebilirim. Asla umutsuzluğa kapılmıyoruz ve emeğimize her yerde her alanda sahip çıkıyoruz. Bizi yaşam alanından koparmaya çalışan zihniyete karşı mücadele veriyoruz ve diyoruz ki vardık varız var olacağız."