Algıları yıkan 'Izgaracı Bacı' kadınlardan destek bekliyor

  • 09:05 9 Mart 2018
  • Emek/Ekonomi

 

 
 
 
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - "Erkek işidir yapamazsın" diyenlere inat seyyar araba üzerinde kurduğu ızgara ile yaşam mücadelesini sürdüren Hediye Baran, bu girişimi sayesinde tüm algıları yıktığını ifade ediyor.
 
Toplumda "erkek işidir" denilerek kadınlara kapatılan kapılar bir bir kırılırken, bu önyargıları yıkanlardan biri de Hediye Baran. Hediye, "Izgaracı Bacı" ismini verdiği seyyar dükkanıyla kendi yaşamını kuruyor. Bir arabanın üzerine ızgara kuran Hediye, bir aydır bu işi yapıyor. 
 
'Önyargılar vardı ama ben kararlıydım'
 
İlk başlarda çevresinin tepkisinden çekindiğini ve zorluklar çektiğini söyleyen Hediye, "Bana 'bu erkek işidir sen başaramazsın altından kalkamazsın' dediler. Buna benzer çok fazla şey işittim ama ben kararlıydım. Bu ön yargılar beni daha da çok hırslandırdı ve 'başaracağım' dedim. Şimdi baktığımda ise başardığımı görüyorum. İçimde yıllardır olan bir çalışma isteği vardı. Bunu da kurban etmek istemedim. İnat edip kendi işimi kendim yapacağım dedim ve yaptım" diye anlatıyor. 
 
'Kadınlarla çalışmak istiyorum'
 
Dükkana baca yaptıramadığı için ızgarayı arabaya almak zorunda kalan Hediye, "Dükkanın bulunduğu apartmanda baca yapmama izin vermediler. Bu da araba üstünde mangalları yapmama yol açtı ve bu durum beni oldukça zorluyor. Mangal malzemelerini bir dükkâna bir de arabaya götürüp getirmek zorluk veriyor. Özellikle yağmurlu ve soğuk günlerde çok zor oluyor. Benim tek isteğim kapalı bir yer tutmak. Onun yanı sıra yanıma çalışanlar almak istiyorum ama çalışanlar da sadece kadınlar olacak. Böylelikle kadınlarla birbirimize destek oluruz."
 
'Tepkiler çok olumlu oluyor'
 
Özellikle kadınların kendisine destek olduklarını vurgulayan Hediye, "Kadınlar yanımdan geçerken selam veriyor. Burada esnaf olan erkekler de desteklerini esirgemedi. Çevremdeki iş yerlerinde bulunanlar dükkânı biraz geç açsam hemen gelip soruyorlar, 'neyin var neden dükkânı geç açtın, varsa bir sıkıntın biz bakabiliriz' diyorlar. Bu tür tepkileri görünce çok seviniyorum ve ön yargıları yıktığımı görebiliyorum" diyor.
 
'Kadınların dayanışmasını bekliyorum'
 
Kadınların birbirine destek olması gerektiğini ve kendisinin de kadınlardan destek beklediğini ifade eden Hediye sözlerini şöyle sonlandırıyor: "Kendi ayakları üzerinde durmak, elini cebine atabilmek başkasına muhtaç olmamak en önemlisi kadınlarla dayanışma içerisinde olmak çok güzel duygular. Ben buradan iş kadınlarına sesleniyorum. Bana küçük de olsa kapalı bir yer tutma noktasında yardımcı olsunlar. Kadınlardan bir dayanışma bekliyorum."