KESKli kadınlar 8 Mart’ı kutladı

  • 18:02 10 Mart 2018
  • Emek/Ekonomi

 

İSTANBUL - İhraç edildikleri işlerine iade edilmek için başlattıkları direniş 55’inci haftaya giren KESK üyeleri, 8 Mart’ı kutlayarak, erkek tahakkümüne “hayır” dedi. 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin işlerine geri dönmek için başlattıkları eylemde 55’inci haftasına girerken, bu hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şölen yapıldı. Eyleme çok sayıda KESK üyesi ve yurttaş katıldı. Emekçilerin işlerine geri dönmek için başlattıkları imza kampanyasına da yoğun ilgi gösterildi. Şölen öncesi açıklama yapan KESK üyesi Fatma Akkın, eylemlerinin 55’inci haftasında kadınlar gününü direniş alanlarında da kutlamak istediklerini belirtti. Fatma, bugünü kutlarken aynı zamanda bu mücadele için yitirdikleri kadınları da andıklarını ifade etti. 
 
‘İnsan gibi yaşamak istiyoruz’
 
8 Mart’ın direnen kadınlardan kendilerine miras kaldığına dikkat çeken Fatma, “Her ne kadar yaşadığımız çarpık düzen bu günü de bir metaya dönüştürüp tüketim çılgınlığına bir araç yapmaya çalışsa da her yerde ve her koşulda 8 Mart’ın emekçi kadınların günü olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Biz kimsenin ‘baş tacı’ olmak istemiyoruz, yan yana omuz omuza insan gibi yaşamak istiyoruz. Özgürlüğümüzü, cesaretimizi, aklımızı, zekamızı, seçimlerimizi, emeğimizi ve hayatımızı kimsenin insafına ve eline bırakmayacağız. Kadın iradesi üzerine kurulmak istenen erkek tahakkümüne ‘hayır’ diyoruz” diye konuştu. 
 
‘Direnenler kazanacaktır’
 
Fatma’nın konuşmasının ardından KESK üyelerinin şarkılarıyla eylemciler halaya durdu. Halaya ve türkülere çevrede bulunan yurttaşlar da katılarak eylemcilere destek oldu. Çekilen halayların ardından KESK üyesi Filiz Doğancı eylemi bitirmeden önce basın metnini okudu. Filiz, işi, emeği ve alınterileri için direnen eylemciler olarak 1 yıldır Bakırköy meydanında olduklarını söyleyerek, tam 1 yıldır ilmek ilmek, emek emek bir direniş ördüklerini belirtti. Alanlarda, sokaklarda ve her yerde olacaklarını söyleyen Filiz, “haklılığımızı göstermek için direniyoruz ve biliyoruz ki ancak direnenlerin tarihte ismi anılacaktır ve ancak direnenler kazanacaktır” ifadelerine yer verdi. 
 
‘Sonuna kadar direneceğiz’
 
Filiz, “darbecilerle mücadele” adı altında baskıyı derinleştirip hukuksuzluğu kural haline getirenlere karşı geri adım atmayacaklarını vurgulayarak, “Ne çaldık ne de kandırıldık, başımız dik. Biliyoruz ki asıl suçlular saraylarda fetvalar çıkaranlardır. Gün umutsuzluk günü değil, ülkeyi OHAL ve KHK rejimiyle yönetmeye çalışan iktidarın yaydığı karanlığa inat aydınlığı ve umudu büyütmenin günüdür. Sonuna kadar direnecek ve işimize geri döneceğiz” diye belirtti. 
 
Açıklamanın ardından “Jin, jiyan, azadi”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.
 
 Eylem sloganlar ile son buldu.