'Yüz yılın tasfiyesi sizi bulmadan mücadeleye katılın'

  • 09:03 12 Mart 2018
  • Emek/Ekonomi

 

İZMİR - KESK'e bağlı sendikalara yönelik gözaltı ve tutuklama şeklindeki baskıların aslında dışarıdaki insanları sindirmek amacıyla yapıldığını söyleyen Eğitim Sen İzmir 6 No'lu Şube Kadın Sekreteri İdil Uğurlu, kadınları karanlık onları bulmadan mücadeleye çağırıyor.
 
İhraçlar, tutuklamalar, derneklerin kapatılması, kadına aleyhine kanunların çıkarılması, çocukların istismarcılarla evlendirilmesinin yolunu açan kanunların çıkarıldığı karanlık bir süreçten geçildiğini söyleyen Eğitim Sen İzmir 6 No'lu Şube Kadın Sekreteri İdil Uğurlu, kadınları yüz yılın tasfiyesi olarak tarif edilen süreçte mücadeleye çağırdı. Kadınların "özel alan" denen evlere hapsedilmeye çalışılırken sokağa az sayıda kadının çıktığını söyleyen İdil, aslında binlerce kadının kendilerini desteklediğini belirtti.
 
'Gözaltındakiler değil dışarıdakiler sindirilmek isteniyor'
 
Çiğli Bölge Hastanesi SES İşyeri Temsilcisi Edge Gürkan'ın, sendika panosunda asılan "TTB'nin yanındayız" afişi nedeniyle gözaltına alınmasını hatırlatan İdil, barışın adının bile geçmesine tahammül edilmediğini vurguladı. Kendini var etmenin, yaşamanın yolunun barıştan geçtiğinin altını çizen İdil, insanca bir yaşam, emek demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdiklerini dile getirdi. İdil, gözaltı ve tutuklamaların kendinden olmayanları sindirmenin bir yolu olduğunu, gözaltındakileri değil dışarıdaki kitleleri mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflediğini belirtti.
 
'Okul yönetimleri taraflı davranıyor'
 
Kadınların gözaltı, tutuklama veya diğer şiddet uygulamalarla yıldırılamayacağını belirten İdil,  sürecin 4+4+4'le başlayarak tek tipleştirme ve sivil toplum örgütlerinin kapatılması ve şimdi de gözaltılarla devam ettiğini söyledi. İşyerlerindeki çalışanların da sindirilerek mücadeleden uzak tutulmaya çalışıldığını belirten İdil, okul yönetimlerinin taraflı davranışlarıyla da KESK'e bağlı sendika üyelerinin gözaltı kaygısı yaşadığını ifade etti. 
 
'Mücadeleye katılın'           
 
"Yandaş sendikaya" üye olan emekçilerin de uygulamalardan rahatsız olduklarını gösterdiklerini ifade eden İdil, Eğitim Sen'liler olarak üyelerine moral ve motivasyon verdiklerini belirtti. Kadınlara mücadeleye devam etmeleri ve KESK'e bağlı sendikalara üye olmaları çağrısında bulunan İdil, mücadele edilmemesi halinde yaşanan karanlığın gün gelip kendilerini bulacağını ifade etti. Var olan sindirme çabalarının aslında bir korkuyu yansıttığını söyleyen İdil, çocuk oyununa dahi tahammül edilemediğini, bir çocuktan dahi korkulduğunu vurguladı. İdil son olarak "Birey olmaktan korkulmasın yüz yılın tasfiyesi denen şey gün gelecek kendilerine de dokunacak. Size dokunmadan mücadeleye katılın" dedi.