Girişimci kadınlara 'BizBizze' desteği

  • 09:04 15 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi
Evrim Kepenek
 
İSTANBUL - BizBizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Derneği'nin kadın girişimcilere destek olmak için başlattığı 'BizBizze 2018 Girişimcilik Programı', yüzlerce kadının çalışma yaşamına katılmasını sağlıyor. Programın başvuruları 24 Nisan'da sona ererken, derneğin kurucusu Özden Anık Tekir, şirketlerin kadınları sadece reklam öğesi ve tüketici olarak görmemesi gerektiğini vurguluyor.
 
Bundan 2 yıl önce iki kadın Türkiye'de kadınların istihdamdaki oranını arttırmak ve kadın girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesi için bir hayal kurdu ve yüzlerce kadının evinden çıkmasını sağlayarak, iş hayatına katılmasını sağladı. Bu iki kadın girişimci Özden Anık Tekir ve daha önceki projelerinde Türkiye'de 500 bin kadına dokunmayı başaran Bedriye Hülya'dan başkası değil.  Özden ve Bedriye'nin ortak çabası ile kurulan BizBizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Derneği, yeni girişimci kadınlara destek olmak için bu yıl da harekete geçti. BizBizze 2018 Girişimcilik Programı Başvurusu'na şuana kadar 80 kadın başvurdu. Başvurular, 24 Nisan'da sona eriyor.
 
'Destek iş hayatında kadınların gücünü arttırıyor'
 
İlk olarak girişimcilikle ilgili bu projeyi yazdıklarında destek bulamadıklarını ancak başvurular gelmeye başladığı için gönüllü olarak eğitimlere başladıklarını anlatan Özden, ilk eğitimleri bu şekilde vermeye başladıklarını söyledi. Üstelik eğitim verecekleri bir alanları dahi olmadığını kaydeden Özden, destek grupları ile de kadınlara destek olmayı sürdürdüklerini vurguladı. "Ben iş arıyorum, iş görüşmelerinde sıkıntılarım var neleri yanlış yapıyorum? Teknolojik eksiklerim var" diyen kadınlara destek olmanın iş hayatında kadınların gücünü arttırdığını aktaran Özden, bunu sadece gönüllü bir platformla hayata geçiremeyeceklerini ve dernek kurmaları gerektiğini belirtti. Özden, 19 gönüllü kadınlarla birlikte 5 Aralık 2017'de BizBizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Derneği'ni kurduklarını söyledi.
 
Sırada Şırnak ve İzmir var
 
Derneğin İstanbul dışındaki kadınlara ulaşma gibi bir amacı da var. Bu nedenle ilk olarak Şırnak ve ardından İzmir'de dernekleşmeyi düşündüklerini anlatan Özden, "Oradaki kadınları destekleyelim kendi merkezlerini kendilerini yürütsün, her şey İstanbul merkezli gitmesin dedik. Bu nedenle yakında Şırnak'ta da girişimci kadınların hikayelerine tanık olacağız" dedi.
 
'Kadınları tüketici olarak görenler destek vermiyor'
 
Kadınlara destek veren şirketlerin var olduğunu ancak sayılarının yetersiz olduğunu ifade eden Özden, özellikle kadınları reklamlarda kullanan ve sadece tüketici olarak gören şirketleri de eleştirdi. "Mesela 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde veya Anneler Günü'nde inanılmaz reklam bütçeleri ile kadınlara yönelik reklam çekiyorsunuz ancak kadınlara somut olarak destek olun dediğimiz geri çekiliyorsunuz" diyen Özden, şirketlerden destek konularında görüşme zamanı bile alamadıklarını dile getirdi. 
 
Şirketlerin kendilerinin destek olduğu somut kadın projelerinde daha etkili hikayeler çıkacağını düşünen Özden, bir çağrıyı da şirketlere yaptı: "Kadınlara destek olan şirketler var ancak kadınları sadece reklam öğesi veya tüketici olarak gören şirketler de var. O şirketin de kadınların sorunlarına çözüm olmak için özellikle istihdam sorunlarına çözüm olmak için elini taşın altına koyması gerekiyor."
 
Şimdi başvuru zamanı!
 
Özden, girişimci kadınlara destek olmak için bu yıl açılmış olan başvuruların 24 Nisan'da sona ereceğini hatırlattı. Özden, "Girişimcilik, İstihdam ve Gönüllülük programlarıyla iş arayan, iş yaşamında güçlenmek, kariyer planında değişiklik yapmak isteyen, iş kurmak isteyen ya da mevcut işlerini iyileştirmek isteyen, gönüllü olarak sivil topluma destek vermek isteyen kadınlara ihtiyaç duydukları desteği sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle kendisini ve hayatını değiştirmek isteyen tüm kadınları önce daha cesaretli olmaya sonra bu programa başvurmaya çağırıyorum" diye konuştu.  
 
Bir girişimci Ayşegül Ekti: Kanatlarınızı takın ve uçun
 
Özden ile tanıştıktan sonra hayatı değişen girişimci kadınlardan biri de Ayşegül Ekti. Hamile iken boşanmaya karar veren bir kadın olduğunu ve bu nedenle yeterince zorluklar yaşadığı bir süreçte girişimci olduğunu anlatan Ayşegül, bu proje ile hayatının değiştiğini belirtti. Ayşegül, "Girişimcilik uçurumdan atlamak gibidir. Aşağı inene kadar kanatlarınız açılmayabilir. Bu bir cesaret öyküsüdür. Gerçekten kanat yapabileceksen hemen girişimci ol. Ama şüphen varsa biraz düşün. Kadınların girişimci olmak için daha fazla desteğe ihtiyacı var. Çünkü hayattaki rolleri sorumlulukları çok daha fazla. Kanatlarınızı takın ve uçun" diye seslendi.