1 Mayıs Tertip Komitesi’nden gözaltılara tepki

  • 12:38 15 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - 1 Mayıs Tertip Komitesi, Kadıköy'de 1 Mayıs bildirisi dağıtan gruba müdahale edilerek 22 kişinin gözaltına alınmasını kınayarak, “Mayıs çağrıları ne gözaltılarla ne de polis şiddetiyle engellenebilir. 1 Mayıs çağrısı, karanlığa teslim olmayan milyonların çağrısıdır” denildi. 
 
1 Mayıs Tertip Komitesi, İstanbul Kadıköy’de önceki gün 1 Mayıs bildirisi dağıtan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ve haber takibi yapan ETHA muhabirinin gözaltına alınmasını yazılı açıklamayla kınadı.
 
İstanbul'da ve Türkiye'nin dört bir yanında dalga dalga yayılan 1 Mayıs çağrılarına tahammül edemeyenlerin bu çağrıyı gözaltı yaparak engellemeye çalıştığı belirtilen açıklamadı, “Ancak 1 Mayıs çağrıları ne gözaltılarla ne de polis şiddetiyle engellenebilir; zira 1 Mayıs çağrısı, sadece bizlerin değil, OHAL ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmayan milyonların çağrısıdır. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyor, kendileriyle dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz. 1 Mayıs'a kadar her gün, her sabah işe gidenlere, her akşam evine dönenlere, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, şarkılarımızla, türkülerimizle, el ele, kol kola, omuz omuza 1 Mayıs çağrılarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz” denildi.