Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Birlikte güçlüyüz birlikte başaracağız

  • 13:48 15 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - KESK, TMMOB, TTB ve DİSK üyesi kadınlar,“Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” şiarıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirtti.  
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi kadınlar, 1 Mayıs Emekçiler Günü öncesi kahvaltıda bir araya gelerek mitinge katılım çağrısında bulundu. 
 
Bahar Cafe’de bir araya gelen kadınlar, kahvaltı sonrası basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran’ın yanı sıra siyasi parti ve sendika üyesi çok sayıda kadın katıldı. Açıklamayı kadınlar adına  Emekli Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz yaptı.  
 
‘1 Mayıs’ta alanlarda olacağız’
 
Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların emek, eşitlik, adalet, laiklik ve barış demek için 1 Mayıs Günü alanlarda olacağını belirten Nevin, “Kadınlar aleyhine çıkartılan yasalara, kaç çocuk doğuracağımızı belirleyenlere, kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik şiddete, kadın emeğinin görünmez kılınmasına, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı güzel günlerin sözünü vermek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” dedi. 
 
‘Emeğimiz, bedenimiz kimliğimiz bizimdir’
 
Kadınların, şiddete, tacize, tecavüze, yok sayılmaya karşı “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, bizimdir” şiarıyla alanlarda olacaklarını vurgulayan Nevin, “Güvencesiz ve esnek çalışmanın kadınların temel çalışma haline geldiği, kadın emeğinin yok sayıldığı bir ülkede emeğine, iş güvencesine sahip çıkan kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. İnsan hakkı ihlali ve suçu olan kadına yönelik şiddete karşı çıkmak ve kadın cinayetlerine dur demek için, çocuk istismarcılarına karşı ‘kadınlar vardır’ diyebilmek için bir araya geleceğiz” diye konuştu. 
 
‘Birlikte güçlüyüz, başaracağız’
 
Savaşlardan en çok kadın ve çocukların etkilendiğinin altını çizen Nevin şöyle dedi: “Savaşa hayır talebiyle meydanlara çıkan, özgürlük ve barış için mücadele eden kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. Eşitliği yok etmeye, emeğimizi görünmez kılmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız.” 
 
‘Mutlaka kazanacağız’
 
Daha sonra konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, en büyük emekçilerin görülmeyen ve yok sayılan kadınlar olduğunu vurgulayarak, “İnanıyoruz ki kadınların birleşik mücadelesi ile kadın kimliği ile bir araya geldiğinde eşitliği de barışı da demokrasiyi de biz getireceğiz. Mutlaka biz kazanacağız” dedi.