İSİG: Türkiye’de son 8 ayda bin 290 iş cinayeti yaşandı

  • 13:07 6 Eylül 2018
  • Emek/Ekonomi
HABER MERKEZİ - İSİG’in yayınladığı Ağustos ayı iş cinayeti raporuna göre 180 işçi, 2018 yılının ilk sekiz ayında ise en az bin 290 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu paylaştı.  Ağustos ayında en az 180 işçi yaşamını yitirdiğinin belirtildiği raporda, yaşamını yitirenlerin yakınlarının oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2012 yılından beri her ayın ilk Pazar günü tuttuğu 75. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ise yasaklandığına dikkat çekildi. 
 
‘İşçi sağlığı mücadelesine dönük yapılan saldırı’
 
Yasaklanmaya ilişkin değerlendirmenin yapıldığı yazılı açıklamada, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin, ayrı bir kurum olmadığı işçi sağlığı alanında işçi sınıfı çıkarına atılan her adımın hacimsel olarak toplamı olarak ifade edilebilecek bir ağ örgütlenmesi olduğu ifade edildi. Açıklamanın devamında ise, “Bu noktada alınan bu yasak kararı genel olarak işçi sağlığı mücadelesine dönük yapılan bir saldırı olarak görülmelidir. Adalet Arayan İşçi Aileleri, önümüzdeki ayın ilk Pazar günü olan 7 Ekim’de 76.Vicdan ve Adalet Nöbeti için Galatasaray Meydanı’ndaki ısrarlarında devam ederlerse işçi sağlığı mücadelesindeki tüm dostlarının da yanlarında olacağını hatırlatalım” denildi.  
 
Ağustos ayında 180 işçi yaşamını yitirdi
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ulusal ve yerel basından, işçilerin mesai arkadaşlarından, ailelerinden, iş güvenliği uzmanlarından, işyeri hekimlerinden ve sendikalardan elde ettiği bilgiler ışığında Ağustos ayında 180 işçinin yaşamını yitirdiği tespit ettiğine vurgu yaptı. 
 
Raporda ayrıca meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen sadece bir iş cinayeti yaşandığı, ILO ve WHO verilerine göre 1 ise “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında yaklaşık 6 “meslek hastalığı sonucu ölüm” yaşandığı kaydedilmişti. 
 
Yayınlanan rapora göre;
 
“ * Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 129, Nisan ayında en az 189, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 151 işçi, Temmuz ayında en az 200 ve Ağustos ayında en az 180 olmak üzere; Türkiye’de 2018 yılının ilk sekiz ayında en az bin 290 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
 
* 180 emekçinin 133’ü ücretli (işçi ve memur), 47’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor...
 
* Ölenlerin 15’i kadın işçi, 165’i erkek işçiden oluşuyor. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, konaklama ve genel işler işkollarında gerçekleşti.
 
* 3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 11 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, tekstil, inşaat ve genel işler işkollarında gerçekleşti.
 
* 14 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 7’si Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Türkmen, 1’i Ahıskalı, 1’i Azeri ve 1’i İranlı.
 
* Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, madencilik, enerji ve metal işkollarında gerçekleşti. Tarımda ölenlerin ise en az yüzde 42’si ücretli. Yüzde 58’ini oluşturan çiftçi ölümlerinin ise bir kısmının başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmekle beraber net olarak bir oran veremiyoruz. Bu ay inşaatta ölenlerin toplam iş cinayetlerindeki oranı yüzde 15. Ancak yapı işleri olarak incelediğimizde bu oran yüzde 21’e çıkıyor.
 
* En fazla ölüm nedeni ezilme/göçük, trafik/servis kazası ve kalp krizi/beyin kanaması. Bu ay nedenler sıralama değişti ve yüksekten düşmeler dördüncü sırada. Ağustos ayında hemen hemen bütün işkollarında yıllık izinler kullanıldı ve bayram tatiline çıkıldı. Ancak bundan istisna olan tarım işkolu oldu. Gerek işkolları içinde oransal olarak ölümlerin bu kadar yüksek oluşunun ve kalp krizi/beyin kanaması nedenli ölümlerin yüksek oluşunun nedeni budur.
 
* Ağustos’a Türkiye’nin 56 şehrinde ve yurtdışında iki ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya ve Sakarya’da yaşandı.”
 
Ağustos ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 180 işçinin isimleri ise şu şekilde:  
 
“İlknur Mehmetalioğlu, Havva Peker, Hatun Üstün, Ayşe Kork, Fadime Sarıoğlu, Gürsel Bulut, Hatice Bilgin, Penay Candar, Gülizar Karaman, Zeynep Gündüz, Aleyna Hatun Budanır, Sevgi Gökçe,Kadir Eskimez, İbrahim Kuru, Faruk Sargın, Mehmet Yel, Resul Arkı, Ahmet Usta, Zübeyir Aslan, Abdulhadi A., Ali İbiz, İbrahim Kabil, Muzaffer Aksoy, Remzi Kalpak, Rauf Ahmedov, Yusuf Aydın, Selahattin Öylek, Ali Kılıç, Zekeriya Yalçın, Merza Mohammed, Barış Yamaçtepe, Ayçan İbrahim, Kefa İbrahim, Salih Şakır, Hasan Olgun, Makbule Ünlü, Erdal Kahya, Musa Taşkın Yavuz, Ali Erdoğan, Kaan Can Büyükbörklü, Muammer Üstün, Kadir Üstün, Osman Kozacı, Ömer Faruk Güden, Ali Adalı, Veli Türkan, Osman Özüağ, Emrah Sucu, Mehmet Kaya, Melihat Aytekin, Mustafa Zebil, İbrahim Çetin, Soner Yıldırım, Hüseyin Ballı, Allahverdi Çanga, Murat Çolpan, Umut Demiröz, Ahmet Salih, Recep Durmaz, Salih Karadede, Kutluhan Kaan, Hasan Kaya, İbrahim Yıldız, Ahmet Şahin, Necmettin Ek, Şentürk Sevindik, Fatih Sarıbalık, Mehmet Biçer, Yusuf Yıldız, Durmuş Ali Çelik, Abdullah Eyüp Arslan, 
 
Bülent Kılıç, Yasin Yılmaz, Muzaffer Bilgili, Muammer Bayat, Memduh Manisalı, Bayram Ali Özel, Ömercan Çot, Mahmut Maruf, Hamza Nasır, Veli Dolu, Ercan Erikli, Hasan Bozgeyik, Zülfikar Bilge, Ahmet Şen, Mahmut Süngü, Bahtınur Bora, Halil Yücel, Mehmet Türkmen, Ali Erek, Mehmet Baber, İsmail Tokkazan, Fatih Aslan, Ersin Kan, Rasim Kılıç, Harun Yakup Günday, Muhammed Fatih Küçükyıldız, Bektaş Keçebaşoğlu, Taner Öner, Halit Çağlı, Zekeriya Dilaveroğlu, Yunus Temel, Ahmet Bahşi, Mehmet Özel, Nejdet Benek, Hüseyin Can Yazıcı, Şaban Çoban, Mustafa Ünal, Kemal Baş, Halil Çamur, Evren Erik, Yasin Zengin, Hasan Çağlayan, Ömer Şipar, Sabur Saburov, Mehmet Ezer, Serhat Can Taştan, Ahmet Sino, Orhan Çolak, Makhadin Abdov, Alican Eren, Sadık Bayrak, Seyitali Sert, Yasin Al Ali, Yusuf Çiğ, Mehmet Kabakçı, Jorakuly Rozyyev, Kadir Yılmaz, Mehmet Gündüzeli, Tahsin Bilmez, Aslan Atalay, Bekir Taştan, Ramazan Akbaş, Ramazan Şerif Çakır, Mehmet Ören, Ömer Öztürk, Abdulalim Sözen, F.D., Faik Polat, Mustafa Göyük, A.G., Fatih Boztepe, Çetin Çelik, Serkan Ay, Ahmet Demir, Erhan Gözel, Özcan Tunalı, Ahmet Aktay, İshak Köse, İrfan Ayfer, Fethullah Vural, Mohammad Rahımıan, Abdulhakim Demir, Celal Demirhan, İnal Taş, Arif Aktaş, Abdulcelil Koşar, Mustafa Teker, Mehmet Değer, Yusuf İzzettin Kaya, Serkan Atalay, Mehmet Gök, Önal Kaya, Cihan Alagöz, Mesut Çakıcı, Ercan Tekçe, Sami Yılmaz, Mehmet Mehdi Tenha, Mehmet Ali Temel, Mehmet Kaya, Erol Erdoğmuş, Mustafa Ünal, Şenol Çiğdem, Murat Güner, Tolga Ünlüdalgıçer, Burak Aşikar, Hilmi Önal, Hüseyin Bozkurt, Ahmet Çolak ve Z.K.”