Kentin ve sokağın tek kadın çiçekçisi Ayşegül öğretmen: Mücadele sürüyor

  • 09:07 13 Eylül 2018
  • Emek/Ekonomi
ADIYAMAN - KHK ile ihraç edildikten sonra çiçekçi dükkanı açan 10 yıllık beden eğitimi öğretmeni Ayşegül Yücetaş, “Devlet ihraçlarla bizleri alternatifsiz bırakmak istedi ancak öyle olmadı” diyerek, sendikal mücadeleye de devam ettiğini vurguladı. 
 
Beden eğitimi öğretmeniyken 2016 yılının 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yayınlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Adıyaman Şube eski Eşbaşkanı Ayşegül Yücetaş, 10 çocuklu bir ailede yaşamını sürdürüyor. 10 yıllık eğitmenliğinin ardından Hacıömer Mahallesi Yahya Kemal Caddesi üzerinde açtığı Florya Çiçekçilik’te emek mücadelesini sürdüren Ayşegül, resmi makamlarca ihraç gerekçeleri açıklanmasa da tahmin etmekte zorluk yaşamadıklarını söyledi. 
 
‘Hükümeti eleştirdik ihraç edildik’
 
Ayşegül, “Her ne kadar ihraç edilme gerekçemiz KHK’lerde yer almasa da bizler neden ihraç edildiğimizi tahmin edebiliyoruz. Eğitim Sen, duruşu itibariyle sisteme karşı her zaman eleştirel yaklaştı. Biz eğitim emekçilerinin de hükümete dair eleştirileri vardı. Bu eleştirilerden kaynaklı ihraç edildiğimizi düşünüyoruz. İhraç edildikten sonra da kongreye kadar sendika yönetiminde çalışmalarda yer aldım” dedi.
 
‘Mücadelem sürüyor’
 
İhraç edildikten yaklaşık bir yıl sonra çiçekçi dükkanı açarak emek mücadelesini sürdürdüğünün altını çizen Ayşegül, şöyle devam etti: “İş yerini açarken bir takım zorluklarla karşılaştık, işi bilmediğim için tecrübesizlik de yaşıyordum. Bu anlamda daha önce bu işle uğraşmış arkadaşlarımızdan destek gördük. Çalıştıkça da işi deneyimlemeye, emek mücadelemi sürdürmeye devam ediyorum.” 
 
‘Şehrin ve sokağın tek kadın çiçeksi’
 
Kentin tek kadın çiçekçisi olan Ayşegül, “İşe başladığımda müşterilerimiz dükkan sahibinin erkek olduğu düşüncesiyle arıyorlardı. Kadın işletmeci olduğunu öğrendiklerinde şaşırıyorlardı. Adıyaman’da benim dışımda başka kadın çiçekçi yok. İşe ilk başladığımda araba süslemesi yaptığım zamanlarda esnafların garip bakışları oluyordu, nasıl yapıyorum diye gelip beni izliyorlardı. Zamanla onlar da kabullenmiş oldu. Aynı zaman da dükkanımın bulunduğu sokağın da tek kadın esnafıyım” dedi. 
 
‘Alternatifsiz değiliz’
 
İhraç edilse dahi sendikal mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Ayşegül, “Elbette ki sendikal mücadelemiz halen devam ediyor. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu koşullardan dolayı her zaman alanlara çıkamıyoruz çünkü alanlar yasaklı. Toplumun bir kısmı devlet tarafından sindirilmiş bu yüzden de tam olarak ciddi bir tepki oluşturulamadı. Devlet ihraçlarla bizleri alternatifsiz bırakmak istedi ancak öyle olmadı. Alternatiflerimizin olduğunu, her koşulda ayakta kaldığımızı ve sendikal duruşumuzdan kaynaklı güçlü olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.
 
‘Toplum baskısından kurtulalım’
 
Kadınlara mücadele çağrısı da yapan Ayşegül, “Ben inanıyorum ki kadınlar isterse her şeyi başarabilir. Hem mücadele anlamında hem de ekonomik temelde kadınların yapamayacağı iş yoktur. Toplum baskısından kurtulup mücadelemizi sürdürmeliyiz” diye ekledi.