‘Beyaz Bayrak’ eylemi suç unsuru olarak görülemez’

  • 13:51 26 Kasım 2018
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, siyasi parti ve STK temsilcilerine yönelik gözaltılara ilişkin KESK ve SES öncülüğünde yapılan ortak açıklamada, “Beyaz Bayrak” eyleminin suç unsuru olarak görülemeyeceği vurgulanarak, gözaltına alınların serbest bırakılması istendi.
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) ile Sağlı ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sendika, siyasi parti temsilcileri ve STK’lere yönelik ev baskınları ve gözaltılara ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. SES Genel Merkezi’nde yapılan ortak basın toplantısına, KESK üyeleri, HDP yöneticileri ve SES üyeleri katıldı.  Ortak açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik yaptı. 
 
‘Beyaz Bayrak eylemi gözaltı sebebi’
 
Açıklamada, aralarında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de oluğu çok sayıda emekçinin 2016 yılında SES’in sağlık ve yaşam hakkını savunmak amacıyla Ankara’da gerçekleştirdiği “Beyaz Bayrak” eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, “Yaklaşan yerel seçim hesapları, emekçilerin hak mücadelesi, konfederasyonumuzun İzmir’de gerçekleştirdiği bölge mitingi,  Samsun, Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da yapılacak olan miting hazırlıkları, kadınların şiddete karşı sokaklara dökülmesi iktidarı ve devlet organlarını telaşa düşürmüş olmalı ki, hemen harekete geçildi” sözleri kullanıldı.  
 
‘Etkinliklerimiz yasadışı faaliyetler gibi sunuluyor’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul’da sokaklara dökülen kadınların polis saldırısına maruz kaldığının ifade edildiği açıklamada,  “24 saat geçmeden bu sabah çok sayıda arkadaşımız gözaltına alınmıştır.  Gözaltına alınanların tamamının adresleri belli olup ifadeye çağırılma durumunda ifade verecek kişilerdir. Ancak iktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır.  İktidarlarını sürdürmek ve faşizan politikalarını meşruiyet kazandırmak için demokratik eylem ve etkinliklere katılmamız yasadışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor” diye belirtildi.
 
‘Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz’
 
Barış talebinin suç unsuru olarak görülmesinin kabul edilmediğinin altının çizildiği açıklamada, “Ülkemizde ve bölgemizde çatışmaların her gün biraz daha tırmandığı bir süreçte barış talebini dile getirmek kadar insani başka hangi talep olabilir.  Emekçiler dün olduğu gibi bugünde ve bundan sonrada bedeli ne olursa olsun barış için mücadele edecektir. Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz.  Yöneticilerimiz derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanınmaz saldırılara son verilmelidir” denildi. 
 
Açıklamada son olarak, gözaltına alınan kişilerin gün içinde ifadelerinin alınacağı ve yarın adliyeye sevk edileceği bilgisi paylaşıldı.