Sağlık emekçilerinden gözaltılara tepki: 25 Kasım sonrasında olması tesadüf değil

  • 14:27 26 Kasım 2018
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bahar Karakaş Uluğ, SES Eş Genel Erden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcilerinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Kadınların sokaklara çıktığı 25 Kasım ardından bu operasyonların yapılmış olması tesadüf değil” dedi.
 
Diyarbakır, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte sabah saatlerinde çok sayıda eve baskın düzenlendi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Sekreteri Yılmaz Yardımcı, Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Güler  ile  MYK üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) divan üyesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars eski Milletvekili Mülkiye Birtane ve çok sayıda kişi gözaltına alındı. Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu ve Diyarbakır Tabip Odası tarafından aralarında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ilişkin SES Diyarbakır Şubesi'nde ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bahar Karakaş Uluğ ve SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir ve bağlı üyeleri katıldı. 
 
Katılanlar adına ortak açıklamayı yapan Bahar, gözaltı operasyonlarının nedeninin yaklaşmakta olan yerel seçim hazırlığı olduğunu söyledi. Bahar, bu gözaltlıların özelikle kadınların  şiddete karşı sokaklara döküldüğü bir zamanda yapılmasının tesadüf olmadığını belirtti. Bahar, demokratik eylem ve etkinliklerin illegaleştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valiliklerin keyiflerine uymak zorunda değiliz. Anayasaya aykırı yasaklara ve talimatlarına uyma yükümlülüğümüz yoktur" dedi.