KESK'li kadınlardan baskılara tepki: Geri adım atmayacağız

  • 19:33 6 Aralık 2018
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - KESK'e bağlı sendikalarda ye alan kadınlara yönelik son bir ay içerisinde baskı ve saldırıların olduğunu belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kadın Sekreteri Serap Kılıç, bu baskılara karşı demokratik haklarından geri adım atmayacaklarını vurguladı. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu tarafından konfederasyona bağlı sendikalara yönelik baskılara ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Sendikalarının Diyarbakır Şubesi'nde açıklama yapan BES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Serap Kılıç, mevcut hükümetin korku, baskı ve yasaklar ikliminin topluma dayatmasını her geçen gün yeni bir anti demokratik yöntemle devam ettiğini söyledi.  Diyarbakır'da KESK'e bağlı sendikalarda kadın yöneticilere yönelik son bir ay içerisinde 3 ayrı yol kesme, zorla arabaya bindirme ve ajanlaştırma girişimlerinin olduğunu belirten Serap, bu tür uygulamaların farklı illerde de sıkça yaşanmaya başladığını kaydetti.
 
'Eylemler illegalize ediliyor'
 
Kadın çalışmaları başta olmak üzere neredeyse tüm sendikal eylem ve etkinliklerinin yoğun baskılarla illegalize edildiğini ve yasal bir izin olmaksızın engellendiğini kaydeden Serap, "Ülkemizde insan haklarının tanındığı, barışçıl, çoğulcu ve demokratik bir toplum için bu kadar çaba ve büyük bedellerle yol alınmışken gelinen noktada en temel sendikal örgütlenme hakkı, ifade özgürlüğü ve yaşam hakkı bugün tehdit altındadır" diye konuştu.
 
Serap'tan İçişleri Bakanlığı'na: Engellemeye dair bilginiz var mı?
 
Serap, İçişleri Bakanlığı'na, "Sendikal faaliyetleri yukarıda bahsettiğimiz yol ve yöntemlerle engellemeye dair bilginiz var mıdır? Bakanlığınıza bağlı emniyet güçlerine ait gibi görünen kimlik ve rozetleri kullanarak yol kesen ve kadın yöneticilerimizi zorla alıkoymaya çalışan bu çetelere karşı bir girişiminiz olacak mı?" diye sordu.
 
KESK'in mücadele ile kazandığı demokratik haklarından bir adım geri atmayacaklarının altını çizen Serap, her türlü anti demokratik yönelimleri kamuoyuyla paylaşarak toplumu korku iklimine teslim etmeyeceklerini sözlerine ekledi.