Özgecan katledileli 4 yıl oldu

  • 11:36 11 Şubat 2019
  • Güncel
MERSİN - Tarsus’ta cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra katledilen Özgecan Aslan'ın ölümü üzerinden 4 yıl geçerken, Özgecan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerinde aralarında olduğu bir çok yerde çeşitli etkinliklerle anılacak.
 
Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015 tarihinde 19 yaşındaki Özgecan Aslan, okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra yakılarak katledilmişti. Özgecan bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Öte yandan Özgecan’ın katledilmesi üzerinden 4 sene geçmesine rağmen Türkiye’de kadına yönelik cinsel şiddet ve şiddeti önleme noktasında hiçbir ilerleme kaydedilmedi.
 
Ne olmuştu?
 
Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te 19 yaşındaki Özgecan Aslan okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra yakılarak katledilmişti.  Özgecan'ın cenazesi 13 Şubat 2015 tarihinde Tarsus Ankara karayolu Çamalan köyündeki Cin Deresi'nde yanmış halde bulunmuştu. Özgecan’ın  cenazesini cinsel şiddete ve şiddete tepki göstermek amacıyla kadınlar omuzlarında taşımıştı. 4 yıl önce bugün katledilen Özgecan’ın davasında mahkeme, sanık Ahmet Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.
 
Binlerce kadın eş zamanlı eylem düzenlemişti
 
Özgecan'ın katledilmesinin ardından Türkiye çapında, olayın ortaya çıktığı gün ve takip eden günlerde öfkeye ve gösterilere yol açmıştı. Binlerce kadın, kadınların maruz bırakıldığı cinsel istismara, şiddet görmesine ve katledilmesine hükümetten yeterli tepkinin gelmemesiyle bu durumun normalleşmesi gerekçesiyle sokaklara dökülmüştü. Eylemlerde kadına karşı şiddetle ilgili daha güçlü tedbirlerin alınması istenmişti. Olay sosyal medyada da büyük tepki çekti. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da #ÖzgecanAslan etiketi ile başlayan tepki bir anda kadına yönelik şiddet kampanyasına dönüşmüştü. Ülke çapında pek çok gösterinin düzenlendiği 16 Şubat günü "Kara Pazartesi" olarak anıldı ve kadınların yaşadıkları taciz olaylarına sessiz kalmayarak anlatmaları istendi.