Nusaybin’de polis engeline rağmen HDP seçim startını verdi

  • 13:21 11 Şubat 2019
  • Güncel
MARDİN - HDP Mardin İl Örgütü, Nusaybin ilçesinde polisin tüm engellemelerine rağmen seçim startını verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, Nusaybin ilçesinde seçim startını verdi. Seçim startına HDP belediye eşbaşkan adayları, HDP ve DBP il ve ilçe örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. HDP ilçe binası önünden başlayarak esnaf ve halk, davul, zılgıt ve alkışlar eşliğinde adayları selamladı. Yurttaşlar, “HDP halktır, halk burada” sloganını attı.
 
Polis, “halkı rahatsız ettiği” gerekçesi ile davulun çalmasını engellerken, HDP bayraklarını ise “gösteri yürüyüşüne” girdiği gerekçesi ile toplattı.  Bayrakların toplatılmasına karşı yurttaşlar, “Sadece bir bayrağımız var, buna da tahammülünüz yok” diyerek polislere tepki gösterdi. 
 
Ardından kitlenin dağılmasını isteyen polislerin engellemesine rağmen yurttaşlar, yürüyüşe devam ederek, seçim startını zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde verdi.
 
Yürüyüşün son bulduğu HDP ilçe binası önünde kısa bir konuşma yapan HDP Nusaybin Belediye Eşbaşkan Adayı Ferhat Kut, ilk olarak yurttaşlara teşekkür etti. Ferhat, HDP’nin bir halk partisi olduğunu belirterek,  “Halk her zaman HDP’ye sahip çıktı ve bugünde HDP’ye tekrar sahip çıktıklarını gördük” dedi.
 
Konuşmadan sonra davul-zurna eşliğinde halaylar çekildikten sonra program sona erdi.