‘Li Dijî Şer Aşitî’ afişlerinin toplatılmasına itiraz edildi

  • 16:11 14 Mart 2019
  • Güncel
URFA - HDP'nin "Li Dijî Şer Aşitî " afişlerinin yanlış çeviri gerekçesiyle toplatılmasına itiraz edildi. HDP, mahkemeyi yanıltan personel hakkında suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala billboardlara astığı "Li Dijî Şer Aşitî " (Savaşa karşı barış) içerikli afişi, Urfa'da skandal bir çeviri gerekçesiyle toplatılmıştı. HDP, mahkeme tarafından verilen karara itirazda bulundu.  
 
HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Hidayet Enmek imzasıyla Urfa 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvuruda  "Li Dijî Şer Aşitî " (Savaşa karşı barış) yazılı afişlerinin kolluk kuvveti tarafından kasıtlı olarak "Savaştan sonra barış bizimdir" şeklinde tercüme edilerek, toplatma kararı aldırdığı belirtildi. Kolluğun çevirisi, savcılığın talebi üzerine denetleme yapılmadan toplatma kararı verildiği belirtilen dilekçesinde, verilen karar ile siyasi partilerin seçim propaganda hakkının ihlal edildiği belirtildi. 
 
Çeviri yapan personel hakkında suç duyurusu
 
Dilekçede şu talebe de yer verildi: "Mahkemeyi yanıltıp yanlış yönlendiren kamu personeli hakkında suç duyurusunda bulunulması ve afişlere yönelik yasaklama ve el koyma kararının kaldırılarak iptaline karar verilmesi arz ve talep olunur."