Nöbet eylemini sürdüren aileler: Tabutların çıkmaması için buradayız

  • 16:21 15 Nisan 2019
  • Güncel
İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için açlık grevinde olan tutsaklarla dayanışmak için Gebze Cezaevi önünde nöbete başlayan aileler, “Tabutların çıkmaması için buradayız” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması için açlık grevinde olan tutsakların aileleri 9 Nisan'da Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başladıkları Nöbet Eylemi’ni sürdürüyor. 6 gündür cezaevi önünde nöbet eylemini sürdüren aileler bugün polis tarafından tekrar engellendi. Polislerin hakaretleri ile karşılaşan aileler çocuklarının talepleri yerine getirilinceye kadar cezaevi önüne gidip nöbet eylemi yapmaya kararlı olduklarını dile getirdi.
 
‘Ölümlerin olmaması için direneceğiz’
 
Nöbet eyleminde olan Cemile Aydın, çocukları için cezaevi önünde olduklarını söyleyerek, “Çocuklarımız açlık grevindeler. Onlar için buradayız. Ne uyuyabiliyoruz, ne yemek yiyebiliyoruz. Başka ne söyleyebilirim. Cezaevlerinden 7 tane cenaze çıktı. Cenazeleri apar topar gömüyorlar. Biz Müslüman değil miyiz? Günlerdir buradayız. Burada durmamıza dahi izin vermiyorlar” dedi.
 
Fehime Ekmez ise, yemek yemediklerini, çocuklarının cezaevinden tabutları çıkmaması için nöbette olduğunu dile getirdi. Fehime “Biz çocuklarımızdan çok mu değerliyiz. Ölümlerin olmaması için direneceğiz” diye konuştu.
 
‘Tecrit kalksın çocuklarımız açlık grevini bıraksın’
 
Nöbet eyleminde olan Sabiha Bozan ise şunları dile getirdi: “Biz anneyiz, kadınız bu ülkenin anneleriyiz. Biz rica ediyoruz. Halkımız üzerindeki tecrit kaldırılsın. Bir adım atılsın. Öcalan’ın avukatlarıyla ve aileleriyle görüşülmesine izin verilsin. Bizim çocuklarımız da ölüm oruçlarını bıraksınlar. Biz bir şey istemiyoruz. Kimseye hakaret etmiyoruz. Bir haftadır bu yollarda ve caddelerde nöbetteyiz. Bizi cezaevine bir adım dahi yaklaştırmıyorlar. Güvenlik güçlerine, saat beşe kadar oturup gideceğiz diyoruz. Bir dakika izin vermiyorlar. Bizim derdimiz bu ülkeye barışın gelmesidir. Her söz tek bir kişinin ağzından çıkmasın istiyoruz. İnsanların hakları neyse onu versinler. Hak hukuk ve adalet neyi gerektiriyorsa onu istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Bu ülke tek bir kişinin babasının malı değildir. Bu ülke bütün halkların ülkesidir. Tekrardan rica ediyoruz. Bu tecrit kalksın, çocuklarımız açlık grevinden çıksınlar. Çağrımız budur.”
 
‘Görüşmeye izin vermedikleri sürece açlık grevleri sona ermeyecek’
 
23 yıldır kardeşinin cezaevinde olduğunu söyleyen Cemile Çiftçi de, “Öcalan’la görüşmek için avukatlarına ve ailesine izin versinler. Görüşmeye izin vermedikleri sürece açlık grevleri sona ermeyecektir. Biz de nöbet eylemini sona erdirmeyeceğiz. Buradan gitmeyeceğiz. Bize hakaret ve zülm ediliyor. Dedelerimiz sayesinde bu ülke kazanıldı. Bu ülke ve topraklar kimsenin babasının değil. Bütün herkesin yeri yurdudur. Biz de vergi veriyoruz. Çocuklarımız askere gidiyor. Biz kimsenin hakkını ve hukukunu istemiyoruz. Kendi hakkımızı istiyoruz” sözlerini kullandı.
 
Nöbet eylemi engellenen aileler daha sonra HDP Gebze İlçe Örgütü’ne geçti.