Açlık Grevi İzleme Heyeti: Hapishaneler bağımsız hekim heyetlerine açılsın

  • 17:16 19 Nisan 2019
  • Güncel
DÜZCE - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’ne giderek açlık grevinde olan tutsak ve hükümlülerle görüşen Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, tutsaklara yönelik yoğun psikolojik baskının devam ettiğini vurgulayarak cezaevlerinin bağımsız heyetlere açılmasını talep etti.
 
Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, Düzce T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklarla görüştü. Heyet görüşmenin ardından cezaevi önünde açıklama yaptı. Heyet adına açıklamayı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri yaptı. 
 
Heyet olarak 6’ıncı ziyaretlerini buraya gerçekleştirdiklerini söyleyen Gülseren, açlık grevleri öncesinde de cezaevlerinde kötü muamelelere ilişkin şikayetlerin geldiğini ve hala devam ettiğini dile getirdi. Gülseren, “Kamera ve ses kaydı yapılan ve infaz koruma memuru tarafından izlenen görüşmemiz sırasında, mahpuslar bu şikayetlerinin devam ettiğini, özellikle yoğun bir psikolojik baskı uygulandığını dile getirdiler. Görüşmenin kamera ile kaydediliyor olmasının hukuka aykırı bir uygulama olduğunu, bu karara itiraz ettiklerini ve protesto amacı ile avukat ziyaretlerine kısıtlı çıktıklarını söylediler. Israrımız üzerine sadece birkaç soruya yanıt verdiler” dedi.
 
‘113’cü gününde hücrede tutuluyor’
 
Tutsakların beyanlarını aktaran Gülseren, şunları kaydettii: “Açlık grevinin 113’üncü Gününde bulunan bir mahpus 15 kilo ve açlık grevinin 23’üncü gününde olan başka bir mahpus 5 kilo kaybettiğini, B vitamin,, tuz ve şeker  verildiğini ancak karbonat verilmediğini, suyu kantinden kendi paraları ile temin ettiklerini belirttiler. Açlık grevi süresince her gün hekim tarafından kontrollerin yapılması gerekirken, sadece sağlık görevlileri tarafından her gün ziyaret edildiklerini, kilo ve tansiyon kontrollerinin yapıldığını belirttiler.  Ayrıca, açlık grevinin 113’üncü gününde bulunan bir mahpus tek kişilik hücrede tutulduğunu bildirdi.”
 
'Çözüme dair adımlar atılsın'
 
Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak açlık grevi süresinin uzamasından kaygı duyduklarını ifade eden Gülseren, “Çünkü her ziyaretimizde kilo kayıpları ve kalıcı hasar bırakacak sağlık sorunlarının giderek daha fazla yaşandığına tanık oluyoruz. Adalet Bakanlığı’na ve devlet yetkililerine hapishanelerin bağımsız hekim heyetlerine açılması ve ölümler olmadan çözüme dair adımlar atmaları çağrımızı yineliyoruz” diye konuştu.