Neslihan Kaya davası ertelendi

  • 17:19 19 Nisan 2019
  • Güncel
ANTEP - Antep'te evli olduğu Neslihan Kaya'yı katleden İlhan Kaya'nın hakkında açılan davada karar çıkmadı. Mahkeme, ATK ile Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'nin "Ceza ehliyeti olmadığı" raporlarını yetersiz bularak sanığın ATK'ye gönderilmesine karar verdi.
 
Antep'te 13 Ocak 2018 tarihinde evli olduğu Neslihan Kaya'yı işkenceye maruz bırakarak katleden İlhan Kaya'nın hakkında "kasten öldürme" suçundan Antep 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 4'üncü duruşması görüldü. 
 
Sanık İlhan Kaya'nın tutuklu bulunduğu Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) katıldığı duruşmada, Neslihan Kaya'nın avukatları Tuğba Abacı, Oğuz Hacıoğlu, Bülent Duran hazır bulundu. Duruşmayı, Neslihan'ın aile yakınları ile Antep Kadın Meclisi de takip etti.  
 
Savcı beraatını istedi
 
Duruşmada ilk sözü alan iddia makamı, Adli Tıp Kurumu Daire Başkanlığı'ndan (ATK) gelen sanık ceza ehliyeti olmadığına dair rapora dayanarak sanığın beraatı doğrultusunda verdiği mütalaasını tekrarladı. İddia makamının ardından söz alan Neslihan'ın babası Mehmet Kalınkara, "Sanık kızımı bilerek öldürdü. En ağır ceza ile cezalandırılsın" dedi.
Daha sonra söz alan Avukat Oğuz Hacıoğlu da, savunmasına soruşturmanın genişletilmesi talebiyle başladı. Sanığın tedavi gördüğü hastanelerde tutulan kayıtların Sağlık Bakanlığı'ndan talep edilmesini istediklerini belirten Oğuz, şunları söyledi: "Sanık tedavi gördüğü hastaneden neden taburcu edilmiştir? İyileştiği için mi taburcu edilmiştir? Bunları öğrenmemiz gerekiyor. Sanık eşini aldattığı şüphesiyle öldürdüğünü söylüyor. Şizofren olan bir kişinin ceza ehliyeti olmadığı kanısını kabul etmiyoruz. Raporda sanığın bilincinin açık olduğu yazıyor. Hastaneden taburcu olduğu tarihle cinayet tarihini karşılaştırmalıyız. Bu şahıs mütalaaya uygun cezalandırılırsa, 5 veya 6 aylık tedavinin ardından serbest bırakılacak. Tedavi gördüğü hastaneden 'insanlarla birlikte yaşayabilir' onayıyla taburcu edilmişse kesin ceza alması gerekir." 
 
'Rapor çelişkili'
 
Oğuz'dan sonra savunma yapan Avukat Tuğba Abacı da, sanık için ağırlaştırılmış müebbet talep ettiklerini vurguladı. Sanığın, cinayeti bilerek ve isteyerek işlediğini aktaran Tuğba, "Raporda insanlarla olağan bir şekilde diyaloga geçebildiği ve davranış bozukluğu olmadığı yazıyor. Ama diğer yandan da ceza ehliyeti olmadığı yazıyor. Rapor çelişkilidir. Zaten sanık ilk duruşmada, fillerini eşini öldüreceğini bile bile yaptığını söyledi. Suçunu kabul etti. Beraat verilmemeli, cezalandırılmalıdır" dedi.
 
'Bakışlarından şüphelenmiş'
 
Avukat savunmalarının ardından sanık İlhan Kaya'ya "Eşini neden öldürdün?" diye soran Mahkeme Başkanı Melik Durmaz, "Beni aldatıyor şüphesi taşıdığım için öldürdüm" cevabını aldı. Sanık Kaya, "Eşinin seni aldattığını niye düşündün?" sorusuna ise "Hallerinden ve bakışlarından şüphelendim" diyerek savunmaya geçti.  
 
'Yeniden rapor istenecek'
 
Savunmanın ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, aranın bitmesiyle Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi'nin İlhan Kaya için verdiği raporun yetersiz, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın verdiği raporun ise davranış bozukluğu göstermediği, bilincinin açık olduğu gibi kavramlara yer verdiğini, ceza ehliyetinin olmadığına dair verilen kararın yetersiz olduğunu, heyetin sorduğu sorulara doğru cevap verdiğini, bu sebeple sanığın tekrardan Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek ceza ehliyetinin olup olmadığına dair yeniden rapor istenmesine karar verdi. 
 
Heyet, bir sonraki duruşmanın 2 Temmuz'da görülmesine, sanığın tutukluluk halinin ise devamına karar verdi.