Kadınlar İzmir'den seslendi: Susmak onaylamaktır

  • 20:09 19 Nisan 2019
  • Güncel
İZMİR - Cezaevlerinde süren açlık grevlerine, işçi ve kadın ölümlerine dikkat çeken İzmir Kadın Platformu "insan haklarını esas alan , hak ihlallerine karşı  yaşamı savunan biz kadınlar devleti üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz' dedi.
 
İzmir Kadın Platformu,  tecridin kaldırılması talebi ile cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsağın sürdürdüğü açlık grevine, işçi ve kadın ölümlerine dikkat çekmek için eylem yaptı. Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde beyaz balonlar, beyaz fularlar ve beyaz maskeleriyle gelen kadınlar, sık sık “Ölüme dur de yaşama yol ver”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Barış kadınlarla gelecek” sloganları attı. Eyleme, Barış Anneleri, tutsak yakınları da destek verdi. Kadınlar, Adalet Bakanlığı’na anayasaya ve uluslararası hukuka uyma çağrısı yaptı. 
 
‘Devlet bir an önce adım atmalıdır’
 
Platformu adına konuşan Semra Uzunok, “5 yıl önce Soma faciasında 305 insanın hayatını yitirmesine neden olan patron dışarıda. Bir işçi için sadece 5 gün ceza aldı. Yine Ayşe öğretmen 'Bu ülkede çocuklar ölmesin' dediği için 1 buçuk yıl ceza aldı ve dün yine tutuklandı. Cezaevlerinde çocuklar var, cezaevlerinde insanlar ölüyor. Biz kadınlar bu ülkede ölümü değil yaşamı savunuyoruz. Artık işçiler kadınlar yoksullar ölmesin istiyoruz. Biz kadınlar ölüme hayır diyoruz ve yaşamı savunuyoruz. Cezaevlerinde bir an önce açlık grevlerinin son bulması için devletin adım atması gerektiğini söylüyoruz” dedi.
 
‘Susmayacağız’
 
Semra konuşmasında şunları söyledi: “Biz tren kazasından Soma’ya, Soma’dan Ankara Katliamına her gün sesimizi çıkarıp yaşamı savunuyoruz ve ses çıkarıyoruz. Bizler Kadın Platformu olarak kadın örgütlerini demokrasiden yana olan herkesi ses çıkarmaya çağırıyoruz. Susmak onaylamaktır, biz susmayacağız, haykıracağız savaşa hayır diyeceğiz barış isteyenlerin sesi olacağız” dedi.  
 
Kadınların açlık grevindeki tutsakların simgeleyen beyaz maske, katledilen çocukların simgesi olarak beyaz balon ve barışın simgesi olarak beyaz tülbent taşıdığı eylemde, balonların gökyüzüne bırakılmasının ardından 15 dakika sessiz oturma eylemi yapıldı.