İHD Kadın Komisyonu: İçişleri Bakanı istifa etmelidir

  • 14:50 22 Nisan 2019
  • Güncel
İZMİR - Gebze Cezaevi önünde ve Kızıltepe'de eylem yapan kadınlara dönük polis saldırısının varolan uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun altını çizen İHD İzmir Kadın Komisyonu, İçişleri Bakanı'nı istifaya çağırdı.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, Gebze Cezaevi ve Kızıltepe'de açlık grevlerine ses vermek isteyen ailelere yönelik polis şiddetini kınamak amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. Komisyon adına açıklamayı Cemile Karakaya okudu. Açıklama öncesi konuşan İHD MYK Örgütlenme Sekreteri Necla Şengül, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin raporlarını Ankara'ya giderek Adalet Bakanlığı'na sunmak ve partilerle görüşmek isteyen avukat ve hak savunucularına dönük polis saldırısını kınadı.
 
'Ölümler olmaması için gerekli adımları atacağız'
 
Necla, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 bin tutsağın devam ettirdiği açlık grevlerini hekimler ve avukatlardan oluşan bir ekiple takip ettiklerini belirterek, Ankara'da yaşanan polis saldırısına değindi. Necla, "Ülkedeki linç girişimlerinin bir başkası da insan hakları savunucularına yöneldiğini görmekteyiz. İHD ve hukukçuların bu müdahalelere sessiz kalmayacağını biliyoruz. Açlık grevlerinin sonuna kadar takipçisi olacağız, ölümler olmaması için de gerekli tüm adımları atacağız" dedi.
 
'Polisler suç işlemiştir'
 
Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen tutsak yakını annelere yönelik polis şiddetinin kınandığı açıklamayı okuyan Cemile Karakaya, 166 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in Türkiye'nin kendi yazılı hukukuna uygun davranması, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerin İnfazı Kanunu'nun İmralı cezaevinde uygulanması talebiyle açlık grevine başladığını söyledi. 19 Nisan günü Gebze Cezaevi önünde çocukları ölmesin diye sessizce oturan annelere, polisin Türkiye'nin altına imza attığı tüm sözleşmelere aykırı biçimde saldırıldığını vurgulayan Cemile, "Olaydan bir gün sonra polis aynı saldırıyı Kızıltepe'de gerçekleştirdi. Türkiye, 2014 yılında Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacı devleti oldu.  Bu sözleşme yaşamın her alanında 'kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kadınlara yönelik şiddetin faillerin yargılanması ve cezalandırılması' görevini tüm imzacı devletlere yüklüyor. 19 ve 20 Nisan'da, Gebze ve Kızıltepe'de polisler kadınlara karşı, annelere karşı suç işlemiştir" dedi.
 
'İçişleri Bakanı istifa etmelidir'
 
Kadınlara fiziksel şiddet uygulandığını söyleyen Cemile, "'Hızlanın sizde enerji çok' diyerek açıkça cinsel taciz söyleminde bulunmuştur. Bizler insan hakları savunucusu kadınlar olarak amaçları sadece çocuklarının ölmesini engellemek, onların taleplerini dile getirmek olan annelere yapılan polis saldırısını kınıyor ve İçişleri Bakanı'nı yaşanan bunca şiddet olayının ardından, istifaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.