Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu siyasi parti temsilcileri ile görüştü

  • 15:22 22 Nisan 2019
  • Güncel
ANKARA - Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu, Meclis'te siyasi parti temsilcileri ile görüştü. Açlık grevlerine dair hazırladıkları raporu parti temsilcilerine sunan heyet,  eylemlerin geldiği kritik aşamaya dikkat çekti.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerini izlemek için kurulan ve içerisinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) temsilcilerinin olduğu Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu, Meclis'te siyasi parti temsilcileri ile görüşme gerçekleştirdi. Aralarında İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydemir'in de bulunduğu heyet, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü.
 
Önce CHP ile görüşüldü
 
Önce CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ile görüşen heyet, açlık grevlerine ilişkin hazırladıkları raporu vekile verdi. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dönük saldırıyı kınadıklarını belirtti. Öztürk, yaptıkları görüşmede, Türkiye'nin bu siyasi atmosferden kurtulması gerektiğini ve demokrasi ittifakının kurulması gerektiğinin önemine dikkat çektiklerini ifade etti.
 
Heyet ardından HDP ile görüştü. Meclis Grup Yönetim Salonu'nda heyeti HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul karşıladı.
 
'En çok mağdur olan anneler '
 
Görüşmede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, heyetin yaptığı basın açıklamasına dönük polis saldırısına tepki göstererek, "Her gün hak mücadelesi veren, insan hakları mücadelesi verenlere yönelik şiddet, saldırı ve gözaltılarla karşı karşıya kalıyoruz. Bundan en çok mağdur olan kesim de anneler. Özellikle Gebze Cezaevi'nde sürekli hale gelen tablo hepimizi derinden etkilemektedir. Annelere yönelik bu saldırı, adını net koyalım bu rezillik kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda herkesin duyarlı olması lazım" dedi.
 
İktidarın savaş politikalarında ısrar ettiğinin altını çizen  Sezai, açlık grevlerinin talebinin net ve meşru olduğunu ve Bakanlığın bu konuda adım atması gerektiğini belirtti.
 
Rapor Adalet Bakanlığı'na da verilecek
 
Ardından söz alan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Adalet Bakanlığı ile görüşme talep ettiklerini ancak henüz kendilerine olumlu yada olumsuz bir yanıt verilmediğini söyledi. Öztürk, açlık grevlerine ilişkin hazırladıkları raporu Adalet Bakanlığı'na vereceklerini de sözlerine ekledi.
 
AKP ve Saadet Partisi ile de görüşülecek
 
Heyet, ardından AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile görüşecek. İYİ Parti'nin mazeret bildirmesi üzerine İYİ Parti ile görüşemeyen heyet, son olarak Saadet Partisi temsilcileri ile görüşecek.