Nöbetteki annelerden TİHV ve Hacı Bektaş Veli Vakfı'na ziyaret

  • 19:27 20 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Kurumlara açlık grevlerini daha fazla gündeme almaları için ziyarette bulunan anneler, “Her kapıyı çalıyoruz bizim için bu çağrılar önemli. Evlatlarımızın ölmesine göz yummayacağız” dedi. 
 
Açlık grevindeki çocukları için Meclis’te başlattıkları eylemi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne taşıyan ve eylemlerinin 7’nci gününde olan anneler, bugün kurumlara ziyarette bulundu. 4 annenin bulunduğu heyet, ilk olarak Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ardından da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na ziyarette bulundu. Anneler kurumlara açlık grevlerini gündemlerine daha fazla almaları için çağrıda bulundu. 
 
‘Tecrit hiçbir şekilde kabul edilemez’
 
İlk olarak TİHV’e giden anneleri burada Genel Sekreter Metin Bakkalcı ve Sabri Dokuzoğuz karşıladı. İlk olarak söz alan Metin Bakkalcı, geçen hafta Adalet Bakanı'nın yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Hukuken, yasal mevzuatlar gereği avukatlarıyla ailesiyle görüşme yapması müsaittir sadece oradan bakıldığı zaman aslında şimdiye kadar görüştürülmemesi hukuk dışı bir işlem. Sizlerde biliyorsunuz cezaevlerinde 3 binden fazla kişi açlık grevinde. Biz bu meseleler gündeme gelmeden önce çok uğraştık. Türkiye’de değil bütün dünyada çok çalıştık hala da  çalışıyoruz. Her şey açık tecrit hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi. 
 
‘Artık her an kıymetli’
 
Bütün açıklamalardan sonra tecridin bir saat içinde kalkabileceğine işaret eden Metin, sözlerine şöyle devam etti: “Daha çok telaş yürütmemiz lazım. Artık her an kıymetli. Cezaevlerinde işkence düzeyine uğlaşan bir durum kabul edilemez. Somut olarak sizlerin biricik olan çocuklarınız, açlık grevi yapma durumunda kaldılar her biri bir çığlık atıyor aylardır.”
 
‘Evlatlarımızın ölmesine göz yummuyoruz’
 
Ardından söz alan Nezahat Teke, Van’dan Diyarbakır’a, Siirt’ten Batman’a bir çok annenin evlatları için toplanıp geldiklerini dile getirerek, “Sesimizi duyurmaya geldik. Evlatlarımızın ölmesine göz yummuyoruz” diye konuştu. 
 
‘Herkes elini taşın altına koysun’
 
Nuran Tarlak da, tecridin bir an önce kalkmasını istediklerini ifade ederek, “Dakikalar saatler saniyeler bizim için çok önemli herkese buradan rica ediyoruz. Herkes tecridin kalkması için elini taşın altına koysun ve açlık grevleri son bulsun” ifadelerini kullandı. 
 
‘Hala bir gelişme yok’
 
TİHV’in ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na giden anneleri, burada Genel Başkan Ercan Geçmez ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan karşıladı. 
 
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na ilgileri için teşekkür eden Nezahat, şunları söyledi: “Türk medyası vermese de analar kaç gündür alanlarda. Geçen Salı gününden buradayız. Taleplerimizi  tüm kurumlarımızla paylaşmak istiyoruz. Evlatlarımızın durumları hiç iyi değil. Açlık grevinde olan çocukların anneleri burada. Çocuklarımız açlık grevinde olmasa da bizim için insani bir görevdir. Adalet Bakanı açıklama yaptı azda olsa umutlandık. Ama şu an hala bir gelişme yok. Eğer bir heyet İmralı’ya giderse  açlık grevleri sona erebilir. Her kapıyı çalıyoruz bizim için bu çağrılar önemli. Hala neyi beklediklerini de bilmiyoruz. Bu hafta içerisinde bir şey olursa korkuyorum söylemeye ölüm orucuna girenlerin sayısı artabilir.”
 
‘Baskı kurulsa Adalet Bakanlığı bir adım atabilir’
 
Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Adalet Bakanlığı’ndan  3 kez randevu talep ettiklerini ancak  kendilerini Bakan yardımcısına yönlendirdiklerini ve bu yüzden görüşemediklerini aktardı. Gani, “İnsan yaşamı kutsaldır cezaevinde kim olursa olsun aile ve avukat görüşü zorunluluğu var. Açıklamak da yaptık ama yeterli mi değil tabi. Bu suskunluğu ortadan kaldırmaya yönelik bir zamanımız da yok.  Basın açıklaması yapılıyor ama bizim vicdanımızı rahatlatmaya yönelik. Bir baskı kurulsa Adalet Bakanlığı da bir adım atabilir. Yollarına altın dökseler saraya gitmem ama bu iş için çözülecekse giderim” diye konuştu.
 
Anneler ziyaretlerin ardından Genel Merkez binasına geçti. HDP Genel Merkezi’nde HDP İç Anadolu Bölge Kadın Konferansı’na gelen kadınlar annelere ziyarette bulundu.  Annelerin talebini dinleyen kadınlar, bu tecridi annelerin beyaz tülbentlerinin bitireceğini söyledi. 
 
Annelerin HDP Genel Merkezi’nde bekleyişi sürüyor. Yarın da bu kapsamda bir dizi kurum ziyareti gerçekleştirilecek.