Müzeyyen katledildiği yerde anıldı: Mücadelemizi yükselteceğiz

  • 18:06 21 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayapınar’da katledilen Müzeyyen Boylu için vurulduğu yerde bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetleri son buluncaya dek mücadele etmekte kararlı olduklarının altını çizdi. 
 
Diyarbakır Barosu’na kayıtlı olan ve Çınar ilçesinde avukatlık yapan Müzeyyen Boylu, bir buçuk yıl önce boşanma davası açtığı Doktor Mesut Issı tarafından katledildi. Müzeyyen’in katledilmesine tepkiler ise devam ediyor. Duruma ilişkin Diyarbakır Barosu avukatları dün Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaparken, bugün ise kadınlar tarafından açıklama düzenlendi. Müzeyyen’in katledildiği yerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Semra Güzel, HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, Tevgera Jinên Azad (TJA),Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD),Hak inisiyatifi, Tabipler Odası, HDP kadın meclisi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Demokratik Toplum Kongresi Kadın Meclisi, Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma Uygulama Merkezi (DİKASUM), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Batman Barosu Kadın Merkezi, Kardelen Kadın Danışmanlık Merkezi, Derunnasên Mezopotamyayê (DER-MEZ), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Pir Sultan Abdul Kültür Derneği (PSAKD), Dicle Amed kadın Platformu (DAKAP), Sosyalist Kadın Platformu gibi çok sayıda kadın kurumu üyeleri bir araya geldi. 
 
Kadınlar “Kadın Cinayetleri Politiktir” pankartları taşırken, “Kadın cinayetlerini durduracağız” , “ Kadın cinayetleri politiktir”, “Yasta değil, isyandayız”, “ Hayatımızdan mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”, “Kadına yönelik şiddet her yerde” dövizleri taşıdı. Katılımcılar ayrıca yakalarına Müzeyyen’in fotoğrafını taktı. Açıklama boyunca sık sık kadın ve yaşam hakkı lehine sloganlar atıldı. Açıklamayı kadınlar adına Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya okudu.
 
‘Müzeyyen’in katledilmesinin nedeni eril devletin kendisidir’
 
19 Mayıs günü Müzeyyen’in katledildiğine değinen Adalet, aynı gün Türkiye'nin farklı yerlerinde iki kadının daha yaşam hakkına son verildiğini belirtti. Kadınlar olarak üzgün olduklarını ancak yas tutmadıklarını ifade eden Adalet, yaşanan katliamlar karşısında öfkeli olduklarına vurgu yaptı. Adalet, Müzeyyen’in avukat olmasının yanı sıra bir kadın hakları savunucusu olduğunu ve bir erkekten boşanmaya çalışırken katledilen yüzlerce kadından biri olduğunu söyledi. Koruma kararı olmasına rağmen korunamayan ve katledilen yüzlerce kadından birinin Müzeyyen olduğunu dile getiren Adalet, erkeği koruyan, güçlendiren, kadına şiddeti meşru kılan yasa uygulayıcıları ve eril devletin kendisinin Müzeyyen’in katledilmesine neden olduğunu dile getirdi.
 
‘Türkiye imzacısı olduğu sözleşmeyi yeniden ihlal etti’
 
İki yıl boyunca boşanmaya çalışan ve koruma kararının varlığı ile şiddet gördüğü tespitli olan bir erkekten korunmayan Müzeyyen’in katletmekten sorumlu olanın hükümlerini uygulamayan yasa uygulayıcıları ve onların politik yönlendiricileri olduğunun kaydetti. Adalet, “Türkiye imza koyduğu uluslararası sözleşmeleri bir kere daha ihlal etmiştir ve yasaları uygulamamıştır. Bu nedenle bir kere daha diyoruz ki ‘kadın cinayetleri politiktir!’ Kadına yönelik şiddetin her türlüsü toplumun tüm kesimlerine empoze edilmesi bir iktidar politikası olarak ısrarla sürdürülmektedir. Devletin bütün eril yöntemlerle kadına yönelik şiddeti normalleştirip kendi yarattıkları medya aracılığı ile cinsiyetçi bir şiddet dili kullanarak yaşanan bu kadın kıyımını meşrulaştırmanın her türlü yöntemini uygulamaya koymuştur” ifadelerini kullandı.
 
‘Mücadelemizi yükselteceğiz’
 
Kadınlar olarak kadın cinayetleri son buluncaya dek mücadelelerinden taviz vermeyeceklerinin altını önemle çizen Adalet şöyle devam etti: “Kadın özgürlük hareketinin mirasçıları olarak; yüzyıllardır süren kadın kıyımı ile mücadele etmiş ve hatta bu uğurda yaşamını feda etmiş tüm kadınların kazanımlarını sahiplenerek Müzeyyen Boylu’nun katledilmesinin üzüntüsü ile davanın takipçisi olacağız. Vahşice bu cinayeti işleyen erkeğin en ağır ceza ile cezalandırılması için mücadele edeceğimizi belirtiyoruz. Biz kadınlar, Kadına yönelik şiddetin erkek-devlet politikaları ile her geçen gün normalleştirilip, yaygınlaştırılmasının karşısında; toplumsal ve hukuksal açıdan tüm alanlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm bu anlayışları eğittirip dönüştürene kadar; yasaların ve uluslararası sözleşme hükümlerinin tam olarak kadını koruyacak bir değişim, dönüşüm ve uygulamaya geçene kadar mücadelemizi yükselteceğiz.”
 
Açıklama ardından oturma eylemi yapan kadınlar sık sık,  “Jin Jiyan Azadi”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları attı. Bir süre sloganlar eşliğinde oturan kadınlar ardından eylemlerini sonlandırdı.