ÖHD ve TİHV heyeti Helfeti'deki işkence iddiaları için Urfa'da

  • 17:24 22 Mayıs 2019
  • Güncel
URFA - Halfeti'de geçtiğimiz günlerde yaşanan çatışmanın ardından ÖHD ve TİHV heyeti Urfa'ya giderek bir takım görüşmelerde bulundu. ÖHD ve TİHV'in yaptığı görüşmeler sonucu gözlem raporu hazırlayacaklarını belirtti.
 
Urfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde asker ve HPG'liler arasında yaşandığı belirtilen çatışmanın ardından işkence ile 47 kişi gözaltına alındı. Halfeti ve Bozova'da yaşanan duruma ilişkin Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı'ndan (TİHV) bir heyet, Urfa Barosu ve Vali yardımcısı ile görüştü. Urfa Cumhuriyet Başsavcısı ise heyet ile görüşmedi. 
 
'Ciddi işkenceler söz konusu'
 
ÖHD ve TİHV heyeti görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Halfeti'de ki işkenceye ilişkin Urfa'ya geldik. Öncelikle Urfa Barosu Başkanı ve Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi ile görüştük. Burada müvekkillerinin ciddi işkenceye uğradığını söyleyen avukat arkadaşlarımız var. Yine aynı şekilde bu vakaya ilişkin suç duyurusunda bulunmak isteyen ve görevini yapmak isteyen avukat arkadaşlarımız görevlerini yaparken zorlandıkları noktaları biraz konuştuk. Ardından Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmek istedik. Cumhuriyet Başsavcılığı görüşmeyi daha önce Baro ile yaptığını birden fazla kurum ile görüşemeyeceklerini, ifade aldığı için yoğun olduğunu, görüşme yapmak istersek de baro başkanından bilgi alabileceğimizi iletti" ifadelerine yer verildi.  
 
Ayrıca açıklamanın devamında, "Vali ile görüşmek üzere valiliğe gittik. Burada da Vali Yardımcısı ile görüştük. Vali yardımcısına işkence vakasına ilişkin bilgilendirmeyi yaptık. Kendisi bu konuya ilişkin verdiğimiz bilgileri valiye ileteceğini söyledi. Bunun dışında Tabip odasıyla görüştük. Son olarak ise ÖHD ve TİHV olarak gözlem raporumuzu hazırlayıp kamuoyuna sunacağız" denildi.