Ölümler yaşanmasın diye eylemlerini sürdürdüler

  • 20:27 22 Mayıs 2019
  • Güncel
DERSİM/AYDIN - Dersim'de açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin oturma eylemi devam ederken, Aydın'da HDP ve DBP'li heyet, çocukları açlık grevinde olan aileleri ziyaret etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü tarafından, açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin yapılan oturma eylemi 17'nci gününü geride bıraktı. Seyit Rıza Meydanı'nda yapılan oturma eylemine HDP eski Milletvekili Erdal Ataş ile yurttaşlar katıldı. 
 
Beyaz tülbentlerin takıldığı eylemde, "Açlık öldürmez, sessizlik öldürür yaşama ses ver" pankartı açıldı. HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, ölümlerin yaşanmaması için oturma eylemi yaptıklarını belirterek, sonuç alıncaya kadar meydanda olacaklarını söyledi. Oturma eylemi alkışlarlar son buldu. 
 
Aydın
 
HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il örgütleri de, açlık grevindeki tutsakların ailelerini ziyaret etti.  Ziyarete; HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Aydın İl Eşbaşkanları Neslihan Arviş ve Barış Göze'nin yanı sıra, Kuşadası, Söke, Didim ilçe yöneticileri katıldı. 
 
Heyet, 15 Şubat'tan bu yana açlık grevinde olan Enes Atlım, Şakran 2 No'lu T Tipi Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde olan Sait Zambak, Bandırma 2 No'lu T Tipi Cezaevi'nde 15 Şubat'tan bu yana grevde olan Sait Demir ile Murat Akkaya'nın ailelerini ziyaret etti.
 
Çocuklarının  haklı talepler doğrultusunda açlık grevinde başladığını belirten aileler, cezaevlerinde yaşanan sorunlara ve çocuklarının sağlık durumlarına dikkat çekti. 
 
Ailelerin sorunlarını dinleyen HDP'li Dirayet, ailelerin yanında olduklarını kaydetti.