Cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun ailesinden suç duyurusu

  • 18:46 23 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre’de geçtiğimiz günlerde H.Ö. isimli erkek tarafından sistematik cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkan çocuk için ailesi emniyete giderek fail hakkında şikayetçi oldu. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir okulda yaşanan cinsel istismar olayı hala gündemdeyken geçtiğimiz günlerde ilçede bir çocuğun daha cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. İlçede bakkal işleten H.Ö. isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını ailesine anlatan 7 yaşındaki çocuk, bugün annesiyle birlikte Cizre Adliyesi'ne  giderek suç duyurusunda bulundu. Cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun pedagog eşliğinde ifadesi alındı. Alınan ifadenin ardından savcılık H.Ö. hakkında gözaltı kararı çıkardı. 
 
Konu hakkında ajansımıza konuşan çocuğun annesi, olayın 6 gün önce yaşandığını söyledi. Anne yaşananları şu şekilde aktardı:
 
“H.Ö. çocuğumu işlettiği markete götürerek cinsel istismarda bulundu. Cinsel istismara maruz kalan çocuğumu tehdit ettiği için bizden gizliyordu. 14 yaşında olan oğlum kardeşinin marketten hızlı bir şekilde kaçarken görüyor ve kardeşine soruyor neden kaçıyorsun diye. 7 yaşındaki çocuğum H.Ö.’nün kendisini cinsel istismara maruz bıraktığını ve birilerine söylerse sonunun kötü olacağı noktasında onu tehdit ettiğini söylemiş. Abisi olayı bize söyledikten sonra  çocuğumla konuştum ve o da yaşadıklarını bana anlattı. Günlerdir çocuğum içerden dışarı çıkmıyor. Olay birden fazla kez yaşanmış ve korkuyor. Psikolojik olarak iyi değil. Kaç gündür psikologa gidiyoruz. Biraz kendisini toparlayınca şikayetçi olduk.”
 
H.Ö. hakkında şikayette bulunduklarını ifade eden anne, bu tür olayların tekrardan yaşanmaması için geri adım atmayacaklarının altını çizdi. Anne son olarak STK, kadın kurumları ve avukatlara destek çağrısında bulundu.