Annesiyle telefonda konuşan tutsak: Bizim için esas olan önderliğimizdir

  • 16:56 25 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Tecride karşı cezaevlerinde açlık grevindeki çocukları için nöbet eyleminde olan tutsak annelerinden Şükriye Doğan’ı telefonla arayan tutsak Cengiz Doğan, “Bu dönemin militanları siz anneler ve duruşunuz oldu. Biz başta da söyledik bizim için esas olan önderliğimizdir. Eylemimiz sürüyor” dedi.
 
Açlık grevindeki çocukları için 12 gündür Ankara’da eylemde olan tutsak annelerin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde devam ediyor. Eylemlerine bugün de devam eden anneleri, cezaevlerindeki çocukları aradı. Cezaevlerinden gelecek habere odaklanan anneler, kurum ve dernek ziyaretlerini erteledi.  Anneler, hep birlikte cezaevlerinden gelen telefonlarla grevdekilerle sohbet etti. İzmir Ali Ağa Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Cengiz Doğan, annesi Şükriye Doğan’ı aradı. Cengiz'in sesi telefon da hoparlöre verilirken, anneler pür dikkat Cengiz’in mesajını dinledi.
 
Tüm annelerin eylemini selamlayan Cengiz, İmralı’ya giden heyetten gelecek açıklamayı beklediklerini belirtti. Cengiz, telefonda annelere şu mesajı verdi: “Biz hepimiz iyiyiz. Moralimiz yerinde. Bizde sizin ve dışarıdakilerin durumlarını merak ediyoruz. Gerçeği söylemek gerekirse annelerimiz bizim direnişimizin sesi oldu. Bizim direnişimizi annelerimiz yürüttü. Eylemimiz sürüyor. Tüm arkadaşların sizlere selamları ve bizleri merak etmemenizi istiyorlar."
 
'Ne bedel verilmesi gerekiyorsa vereceğiz'
 
Sizin her bir zılgıtınızı ve sesinizi duyduğumuzda moralimiz daha da yükseliyor. İnancımız ve umudumuz daha da artıyor. Bugün İmralı’da yapılan görüşme siz annelerin direnişi sayesinde gelişti. Biz inanıyoruz ki sizlerin direnişiyle bu eylem bir sonuca ulaşacak. Biz başta da dedik, ne bedel verilmesi gerekiyorsa vereceğiz. Bu dönemin militanları siz anneler ve duruşunuz oldu. Biz başta da söyledik bizim için esas olan önderliğimizdir. izim için esas olan uygulanan tecridin kalkmasıdır. Tüm arkadaşların sizlere selamları ve bizleri merak etmemenizi istiyorlar. ”
 
 'Çocuklarımızın yolundan ayrılmayacağız'
 
Annelerden Nafiye Yiğit de karşılık olarak  tüm tutsaklara selam yollayarak, “Biz çocuklarımıza bir söz verdik, sonuç ne olursa olsun başarmayana kadar çocuklarımızın yolundan ayrılmayacağız” dedi. Cengiz,  telefonu “Biji berxwedana dayikan” sloganıyla kapatırken, anneler de “Biji berxwedana zindanan” sloganları ve “Gevere gevere” ezgisini söyledi.