AKP’nin eğitim politikası: Biat eden nesil yetiştirmek istiyorlar

  • 10:59 12 Haziran 2019
  • Güncel
İZMİR – 4+4+4  sistemi ile kız çocuklarının okullaşma oranının düştüğünü ve çocuk yaşta evlendirmelerinin önünü açtığını, çocukların meslek ve imam hatip liselerine yönlendirildiğini belirten Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Kadın Sekreteri Reyhan Kaygısız, “Biat eden nesil yetiştirmek istiyorlar” dedi. 
 
Türkiye’de 12 yıllık kesintisiz eğitim sistemi, 2012-2013 eğitim öğretim yılında yapılan değişiklikle 4+4+4 olarak kesintili eğitim sistemine dönüştürüldü. Yeni eğitim sistemi eğitim emekçileri tarafından eleştirilirken, özellikle kız çocuklarının okula gitme oranının düşeceğine ve çocuk yaşta evlendirilmelerinin önünü açacağına işaret etti. Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Kadın Sekreteri Reyhan Kaygısız, 25 yıllık rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenliği tecrübelerine de dayanarak eğitim sisteminin geldiği durumu değerlendirdi. 
 
‘Zorunluluk kalktığı için aileler okula göndermiyor’ 
 
Her yeni gelen Milli Eğitim Bakanı'nın sistemi ve müfredatı değiştirdiğini söyleyen Reyhan, en büyük zararı geleceği ipotek altına alınan gençlerin gördüğünü dile getirdi. 4+4+4 kesintili eğitim sisteminde zorunlu olmadığı için ailelerin özellikle kız çocuklarını okula göndermediğini ya da İmam Hatip ortaokullarına gönderdiğini belirten Reyhan, “Burayı bitiren çocuk hangi okula gidebilir? Amaç itaat eden vatandaş, iktidarın emrinde olan insan oluşturmak. Toplumsal cinsiyete dayalı bakış açısı, kız çocuklarının daha fazla toplumun dışına itilmesine neden oldu. İlkokuldan sonra devam edilmeyince evlendirilip, güvencesiz, itaatkâr, evde hizmet eden, evde çalışan insan haline gelecektir. Çocuklar kendi kararlarını alamayacak, ebeveynlerinin denetiminde gelecekleri karartılacak” dedi.  
 
‘Meslek liselerinin içi boşaltıldı’ 
 
Erkeklerin özellikle ortaöğretim okullaşma oranının kız çocuklarına göre daha fazla olduğunu, çocukların meslek liseleri ve imam hatip liselerine yönlendirildiğini söyleyen Reyhan, Temel Eğitimden Ortaöğretime Giriş (TEOG) sistemi ile sınavla alınan okul sayısının düşürüldüğünü aktardı. Eğitimde nitelikli ve niteliksiz okul ayırımının oluştuğunu, erkek çocukların daha çok meslek liselerine yönlendirildiğini belirten Reyhan, “Çocukların okullara gittikten sonraki ayrımı, staj ve sigortalılık durumları çok önemli. Önceden meslek lisesi memleket meselesi deniyordu. Ama çocuklar buralarda gelecek olmadığının farkındalar. Yeteneğine göre değil akademik olarak başarısız çocuklar getirildi ve içi boşaltıldı” diye belirtti. 
 
‘Rantiye sistemi eğitimin niteliğini düşürdü’
 
Okulların niteliğinin düştüğünü, çok az sayıda olan Anadolu Lisesinin yeterli olmadığını söyleyen Reyhan, bazı okulların malzeme parasının çocuklardan almak zorunda olduğunu aktardı. Çocukların akademik başarısı düşük okula gitmek zorunda kaldığını belirten Reyhan, “Yani tamamen mesleksiz hale geliyor. Gitmek istese de gidemiyor. Dershanelerin, özel okulların olduğu, eğitimin rantiye haline geldiği bir durumdayız ve kız çocukları daha dezavantajlı durumda” diye konuştu. 
 
‘Amaç itaat erden toplum üretmek’
 
İmam hatip okullarının ihtiyaç yokken kurulmasının biat eden öğrenci tipi üretmek olduğunu dile getiren Reyhan, “Lüks okullar yapılıyor. Hiçbir veli de göndermek istemiyor ama mecburen gidiyor. Biat eden yetişkin demek biat eden işçi demek. Kolu kopsa ‘fıtratında var’ diyecek. Böyle bir işçi hakkını arayabilir mi” dedi.