Ailelerden polis engeline rağmen AYM önünde açıklama

  • 13:23 12 Haziran 2019
  • Güncel
ANKARA - Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri polis engeline rağmen, AYM önünde yaptıklraı açıklamada, "9 yaşındaki çocuğumun kılına zarar gelirse dünyayı yakarım’ diyen bir anneyim. Ben tüm sorumluların karşımıza gelmesini, yargılanmasını istiyorum. Aksini kabul etmiyoruz" dedi.  
 
8 Temmuz 2018’de 25 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin; Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde yapmak istedikleri basın açıklamasına polis saldırdı. Ailelerin yanında TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve CHP eski milletvekili Aylin Nazlıaka da vardı. İki saldırının ardından ailelerin basın açıklaması yapmasına polis tarafından izin verildi.
 
CHP İzmir Milletvekili  Atilla Sertel, kendilerini engellemek isteyen polislere, "Can var ortada. Orada çocuk da öldü, polis de öldü. Bunu zorlarsanız zarar verirsiniz. Polis teşkilatına, iktidara, hukuka da zarar verirsiniz. Biz geçeriz, bunu istiyorsanız yaparız ama daha çok haber olur” ifadelerini kullandı. Ardından Polis,  avukatlar ve milletvekilleri ile yaptığı görüşmenin ardından yaşamını yitirenlerin ailelerinin bulunduğu kalabalığa saldırmaya yeltendi. Ailelerin ısrarı üzerine çevik kuvvet polisleri, yakınlarını kaybeden yurttaşlara plastik mermi ile saldırdı. Barikatı aşan aileler, AYM binasının kapısının önünde saldırıya uğramaya devam etti. Katliamda yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi fenalaştı.
 
'Bu dosyada bir tane tutuklu yok'
 
Ailelerin basın açıklamasını yapmak istemesi üzerine polisten ikinci saldırı geldi. Bazı ailelerin gözaltına alındığı öğrenildi. İkinci saldırının ardından konuşan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, “7’si çocuk 25 kişi öldürüldü. Kaldırıma, yola gösterilen hassasiyet bu dosyaya gösterilmedi.Bu dosyada bir tane tutuklu yok. Devletin bu dosyaya hassasiyet göstermesini istiyoruz. 7 çocuk öldürüldü, 7 çocuk” diye tepki gösterdi. 
 
'Elbet devran değişecek'
 
İkinci saldırının ardından, aileler AYM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Özsel, “Ben kimseye zarar vermek için burada değilim. Ben ‘9 yaşındaki çocuğumun kılına zarar gelirse dünyayı yakarım’ diyen bir anneyim. Ben tüm sorumluların karşımıza gelmesini, yargılanmasını istiyorum. Aksini kabul etmiyoruz. Elbet devran değişecek. Biz onları yargılayacağız” ifadelerini kullandı.
 
'Bu dosya yok hükmündedir'
 
ÇHD İstanbul Şubesi’nden avukat Mürsel Ünder, dosyadaki son duruma ilişkin bilgilendirmede bulunacağını ancak yaşanan polis saldırısından sonra elindeki dosyanın hiçbir hükmünün kalmadığını kaydetti. “Bugün bu ailelere böyle bir şeye maruz kaldıkları için ben utanıyorum. Bu dosya yok hükmündedir, utanıyorum avukatlığımdan, yere batsın bu dosya” diyerek polise tepki gösterdi.