HDP’li vekiller Bağcılar ve Güngören’de halk ile bir araya geldi

  • 18:35 17 Haziran 2019
  • Güncel
İSTANBUL - HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü Bağcılarda kadınlar ile bir araya gelirken,  Saliha Aydeniz ise Güngören’de tekstil işçilerini ziyaret etti.  
 
Halkların Demokratik Partisi(HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü Bağcılar HDP İlçe Örgütü binasında beyaz tülbentli anneler ve kadınlar ile bir araya geldi.  Ayşe burada kadınlar ile 23 Haziran  gerçekleşecek İstanbul seçimini konuştu.  HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ise Güngören’de Tekstil işçileri ile bir araya geldi.  
 
‘Bağların, Bitlisin hesabını 23 Haziran’da soracağız’
 
Kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan Ayşe, “Bu mücadelede beyaz tülbentli annelerimiz en ön saflarda yerini alıyor. Beyaz tülbentli annelerimiz her zaman en önlerde faşizm koşullarında faşizmi yerle bir ediyor. Kürdistan’dan geliyorum ve Urfalı kadınların selamlarını getirdim size.   Önemli ve tarihi günlerden geçiyoruz, Türkiye önemli günlerden geçiyor.  Bugün AKP ve MHP eliyle kurulan faşizm oyunları 31 Mart seçimlerinde nasıl ki bitmediyse bugünde devam ediyor.  Yalanlar, dolanlarla Kürdistan’da iradelerimizi gasp ettiler. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde belediyeyi kazanmamıza rağmen bin bir türlü hileyle iradelerimize el koydular.  Fakat kadınlarımız, gençlerimiz ve halkımız bu oyunların farkındalar. İstanbul seçimleri ile Bağların, Bitlis’in hesabını 23 Haziran’da sandıkta hesabını soracağız” dedi.  
 
‘Türkiye’nin başına bela olan bir iktidar var’
 
Güngören’de tekstil işçileri ile bir araya gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz öncesinde esnaf ziyaretinde bulunarak, 23 Haziran seçimleri ile ilgili sohbet etti. 
 
Ardından Tekstil işçileri ile bir araya gelen Saliha, “İstanbul’u kim yönetsin kararı vermiştiniz ama son 4 yıldır Türkiye’nin başına bela olan bir iktidar var. Bugün başımıza bela olan iktidarın bir an önce başımızdan ve faşizan yönetimlerini def etmemiz gerekiyor. Sizin 31 Mart’ta gasp edilen iradelerinizi biliyoruz, bugün Kürdistan’ın birçok yerinde iradelerimizi gasp ettiler. Ama 31 Mart’ta Kürt halkı gasp edilen belediyelerini yeniden aldı.  Türkiye’nin diğer yerlerinde AKP-MHP ittifakına kaybettirmekti.  Onu da başardık, Ankara’da İstanbul’da İzmir’de ve birçok yerde kaybettirdik” diye konuştu.  
 
‘Faşist iktidarın düşüşüne hepimiz vesile olalım’
 
Kürtlerin oylarının AKP-MHP ittifakına kaybettireceğini belirten Saliha, İktidarın Kürt oylarının kendilerine kaybettireceğini bile bile sandığa gittiğine dikkat çekerek, “ HDP olarak 31 Mart’ta önümüze koyduğumuz strateji 23 Haziran’da geçerli.  Kaybedeceğini bilmesine rağmen tekrar sandığa gidiyor.  Biliyoruz ki sizler sandığa giderek kime oy vereceğinizi biliyorsunuz. HDP halkların, inançların nasıl bir şemsiyesiyse, İstanbul’da da bütün Türkiye’nin şemsiyesidir.  İstanbul’u yöneten Türkiye’yi yöneten konumdadır. Onlarda bunu bildikleri için yeniden sandığa gidiyorlar.  Diyoruz ki; nasıl 31 Mart’ta iradelerimize sahip çıktıysak yeniden iradelerimize sahip çıkalım. Kayyımcı zihniyeti faşist iktidarı düşüşüne hepimiz vesile olalım” dedi.
 
‘Her şey çok güzel olacak sonu muhteşem olacak’
 
İktidarın Kürt seçmenlerine yönelik söylemlerine de dikkat çeken Saliha, “Bugün Kürtler’e şirinlik yapmak istiyorlar.  Rojava’da,  Başur’da Kürtleri katlederken, Diyarbakır’da Kürt vekillerden Kürdistan mensubundan söz edip Kürtler bizim canımız ciğerimiz diyorlar.  Kürtler sizin canınız ciğeriniz değil,  yıllardır nasıl katlettiniz Kürt halkını, Kürt analarını, gençleri çok iyi biliyor.  Demokrasi ve gelecek için 23 Haziran’da stratejik oy dediğimiz oylar kullanacağız. Bu yüzden diyoruz ki; Her şey çok güzel olacak sonu muhteşem olacak.”