Adana’da 5’i çocuk 30 kişi gözaltında tutuluyor

  • 22:15 18 Haziran 2019
  • Güncel
ADANA – HDP Gençlik Meclisi üyelerine yönelik Adana merkezli olarak 4 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan bazıları serbest bırakılırken, 5'i çocuk 30 kişi emniyette tutuluyor. Soruşturmaya ise ‘gizlilik’ kararı getirildiği öğrenildi. 
 
Adana merkezli olarak Antalya, Niğde ve Mardin'de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerine yönelik dün yapılan operasyonlarda aralarında henüz çocuk yaşta olan kişilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında diğer kentlerde gözaltına alınanlar, Adana İl Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye getirildi. ‘Gizlilik’ kararı alınan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan bazı kişiler serbest bırakılırken,  5'i çocuk 30 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.
 
Gözaltındakiler 24 saatlik kısıtlılık kararı dolayısıyla avukatlarıyla bugün görüşebildi. 
 
Edinilen bilgilere göre, gözaltında tutulan 5'i çocuk 30 kişinin henüz ifadelerinin alınmasına başlanmış değil. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan bazı kişilerin aranmasına ise devam ediliyor.
 
Gözaltında bulunanlardan bazılarının isimleri ise şöyle: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adana İl Yöneticisi Halit Şaşmaz ve Bayram Ektiren, Nuda Doğan, Burhan Erol, Mahmut Kaplan, Orhan Gümüş, Pınar Bozan, Helbest Canel Olgaç, Muhammed Enes Sezgin, Ahmet Ay, Şahin Ayriç, Cigerxin Güven, Serhat Demir, Yasin Çiğdem, Melike Yeşil, Saadet Çelik, Berfin Doğan, Salih Filiztek, Doğuş Kanter, Barış Aydın ile soyadları öğrenilemeyen Botan ve Amed.