İstanbul seçimlerine sayılı gün kala HDP’li kadın vekiller alanlarda

  • 17:07 19 Haziran 2019
  • Güncel
İSTANBUL- 23 Haziran İstanbul seçimleri için çalışmalarına hız veren HDP’li kadın vekiller, ilçelerde halk ile bir araya geldi. Vekiller, “'Herkes için güvenli bir Türkiye inşa etmek istiyoruz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 23 Haziran İstanbul seçimleri için çalışmalarına hız verdi. Seçime sayılı günler kala HDP’nin kadın vekilleri ilçelerde halk ile buluştu. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'un Alibeyköyü ilçesi Erzurum Hınıs Tanır Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir araya geldi. 
 
'Faşizm 31 Mart'ta büyük bir yara aldı'
 
Burada konuşan Meral, partisinin faşizme kaybettirmek için her alanda çalıştığını belirtti. Meral, "Bu bizim mücadelemiz. Biz asla başkası için yapmıyoruz. Bizler ittifakımızı halk ile yaprak faşizme kaybettirmek temel hedef haline getirdik. Faşizm 31 Mart'ta nasıl büyük bir yara aldıysa 23 Haziran'da da büyük bir yara alacaktır" dedi. 
 
'Herkes için güvenli bir Türkiye inşa etmek istiyoruz' 
 
Leyla Güven öncülüğünde başlayan 200'üncü günde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile sona eren açlık grevlerini hatırlatan Meral, "Leyla Güven öncülüğünde tecritti kırdık. Her zaman diyorduk, tecritti kıralım faşizmi kıracağız diye. 4 yıllık mutlak tecrit kırıldı. Mutlak tecridin kırılmasından sonra önümüzde büyük bir görev var. Bu görev 23 Haziran'da yeniden faşizme kaybettirmek. Parti olarak en büyük muhalif partiyiz. Bu memlekete yaşayan herkesin eşit mutlu ve yarına güvenle bakacağı bir Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz" diye konuştu. 
 
'Kürtler kimsenin arka bahçesi değildir' 
 
Savaşa karşı barışın, çözümsüzlüğe karşı çözümün, adaletsizliğe karşı adaletin yanında olduklarını kaydeden Meral, "Faşizme karşı demokrasinin yanındayız. Bu güçle AKP'ye kaybettirebiliriz. 23 Haziran'ın asıl kazanan gücü biz olacağız. Bu seçim demokrasi  güçlerinin kazanma mücadelesi olacak. Kürtler kimsenin arka bahçesi değildir. Kürtler, kendi düşünceleri ile kendi kararını verir. En büyük bedeli ödeyen Kürt halkıdır. Biz bedel ödemekten hiç bir zaman kaçmadık. Demirtaş’ın dediği gibi; Bu mesele HDP'siz  çözülemez HDP olmasa faşizm bitmez" ifadelerinde bulundu
 
HDP’li kadın vekiller ilçelerde
 
HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise İstanbul'un Bağcılar ilçesinin Fevzi çakmak pazarını ziyaret etti. Dirayet, “Birlikte Umuda” yazılı el bildirilerini dağıtarak, 23 Haziran'da herkesin sandığa gitmesi çağrısında bulundu. Öte yandan, HDP Mersin milletvekili Fatma Kurtulan ise İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bulunan Sultan Çiftliği tekstil atölyesini ziyaret etti. Fatma işçilerle birlikte yemek yedi.