Urfa İl Kadın Platformu: Kadınlar yaşamın kendisidir, yaşam katlediliyor

  • 18:04 20 Haziran 2019
  • Güncel
URFA - Siverek’te 2’si kadın 6 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaya dair açıklama yapan Urfa İl Kadın Platformu, “Kadınların öldürülmesi olayın vahametini daha da artırmaktadır. Kadınlar yaşamın kendisidir, yaşam katlediliyor” dedi. 
 
Urfa İl Kadın Platformu, Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde yaşayan İzol aşireti mensupları arasında arazi anlaşmazlığı sonucu çıkan ve 6 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
Açıklamada, yaygın silahlanma politikalarının gelişen şiddet kültürü karşısında kontrolü mümkün olmayan bir hal aldığını vurgulayarak, olayda hayatını kaybeden iki kadın için  ise şöyle denildi: “Erkek iktidar, kadınları her gün katlediyor. Kendi iktidar alanlarına toprak savaşlarına kadınlar kurban ediliyor, yaşam katlediliyor. Her gün kadın katliamı diyebileceğimiz boyutlarda artarak devam ediyor.” 
 
Adı “feodal” olup, yerel gerçeklikle meşrulaştırılmaya çalışılan bu tutumun toplumsal tüm değerleri yok sayan bir boyuta ulaştığına yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“15 Haziran 2019 tarihinde Siverek İlçesi Çeltik Mahallesi’nde meydana gelen içinde iki kadının da yer aldığı altı kişinin hayatını kaybettiği vahim olay en son yaşadığımız olaydır. Kadınların tek başına varlığının bile kavgaları, çatışmaları durdurabildiği gerçeğinin yanında bugün Zozan ve Meral’in silahların hedefi olması kadının toplumdaki barıştıran yönüne bir saldırıdır. Şiddetin ve şiddet kültürünün beslendiği bu süreçte ilimize sirayet eden bu vahim olay hepimizin yüreğini yakan, insanlığımızdan utandıran bu olay herkesin durup üzerinde düşünmesi gereken bir süreçtir. Bu sebeple olay adli bir vaka gibi değerlendirilemez. Siyasi iktidarın hâkim kıldığı şiddet dili ve şiddetin sorun çözme yöntemi olarak kabul edilmez bir durumdur. Kadınların öldürülmesi olayın vahametini daha da artırmaktadır. Kadınlar yaşamın kendisidir, yaşam katlediliyor.”