'Mardin Cezaevi’ndeki tutsakların sağlık sorunları devam ediyor'

  • 19:06 20 Haziran 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin’de açlık grevleri için oluşturulan İzleme Heyeti adına SES Mardin Şube üyesi Gülizar İpek  yaptığı açıklamada, açlık grevini sonlandıran tutsakların sağlık sorunlarının devam ettiğini belirtti. 
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 104 tutsağın açlık grevlerinin sonlandırılması ardından yaşananlara ilişkin süreci takip etmek için oluşturulan İzleme Heyeti basın açıklaması gerçekleştirdi. Mardin Tabip Odası (MTB), Sağlık Hizmetleri Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi ve Özgürlükçü Hukukçular (ÖHD) Derneği’nin ortak düzenlediği açıklamayı Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Mardin Şubeler Platformu binasında gerçekleşti. Açıklamayı SES Mardin Şube üyesi Gülizar İpek yaptı. 
 
 
Gülizar, tutsakların sağlık durumlarına dikkat çekerek,  “26 Mayıs’ta sonlandırılan açlık grevlerinden sonra tedavi protokollerinin uygulanmasını ve mahpusların sağlık durumlarını izlemeye çalışan ve takip eden heyetimize cezaevi kadın koğuşundan ulaşan dilekçeler göstermiştir ki sonlandırma sonrası cezaevinde 10 günlük diyet programı ve vitamin takviyesi ile kan- idrar tahlilleri yapılmasına ve uzman doktor muayenelerine rağmen açlık grevini sonlandıranlarda sağlıklarına dair endişe ve şikayetler devam etmektedir” diye belirtti. 
 
Gülizar, devamında şu ifadelere yer verdi:
 
“Hastaneye sevki gerektiren, burun kanaması, kanlı dışkı, aşırı kilo kaybı, görmede bozulma, şiddetli baş ağrısı ve öncesinde devam eden kronik hastalığın ağırlaşması gibi durumları bildiren mahpusların hastane sevkleri yapılsa dahi hastaneye ulaştırılmadıkları, ilgili bakım ve tedavinin aksatıldığını yansıtan avukat görüşmeleri sırasında yapılan aktarımlar ve dilekçeler odamıza ulaşmıştır. Hividar Aydın, Rojin Durmaz, Elif Deniz, Şirin Ertürk, Emine Erol, Ronahi Sırdaş, Nurcan Günay, Guli Daşçı, Sidar Varlı isimli başvurucular. 
 
Hividar Aydın 91 günlük ve diğerleri 87 günlük açlık grevlerini 26 Mayıs’ta sonlandırdıklarını belirttikleri dilekçelerinde sağlık sorunlarının devam ettiğine dair bildirimde bulunmuşlardır.
 
‘Muayene olmadan cezaevine geri dönüşler oldu’
 
Tarafımıza 18 Mayıs’ta ulaşan mahpus dilekçeleri; Mardin Tabip Odası tarafından işleme alınmış ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilgili durumla ilgili tıbbi kayıtların paylaşılması ve gözlem yapmak üzere başvuru yapılmıştır. Kamuoyuna yansıyan bilgiler birçok cezaevinde açlık grevini sonlandıran mahpusların ya hastaneye hiç götürülmedikleri, ya götürülmelerinde zorluk çıkarıldığı ya da  hastane yatışlarının hiç yapılmadığı, kısa süre içerisinde cezaevlerine geri götürüldükleri, hastanelerde kelepçeli muayenenin dayatıldığı yönündedir. Mardin Cezaevi’nde açlık grevi sonlandırma protokollerinden beslenmeye geçişe dair, ilk muayene ve tetkiklerin yapılması ve hastaneye sevklerin hekim tarafından yapılmasına dair aksaklık yaşanmasa da sevklerin gerçekleştirilmesi geciktirilmiş ve kelepçeli muayene dayatması nedeniyle de muayene olmadan cezaevine geri dönüşler olmuştur.
 
Sağlık örgütleri ve insan hakları savunucuları olarak açlık grevleri ve sonlandırma sürecinin tıbbi olarak multi-disipliner yaklaşımla yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.”
 
‘Tıbbi kayıtların paylaşılmasını talep ediyoruz’
 
Gülizar son olarak şöyle dedi: “Açlık grevini sonlandırmış olan mahpusların cezaevi hekimine ve oradan sevk edilerek hastanelere ulaşmalarında sorumluluğu olan idarecilerin bu konuda zorluk çıkarmamalarının ’hastaların’ en kısa zamanda ve en uygun koşullarda hastanelere ulaştırılmalarının ve kelepçesiz muayene edilmelerinin, yasal ve etik bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz. Buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz, kamuoyu bilgilendirmesi ve mahpusların sağlıklarına dair endişelerin giderilmesi için cezaevi doktorları ile ve mahpuslarla görüşmemize izin verilmesi ve tıbbi kayıtların paylaşılması için gereğini talep ediyoruz."