Polis engeline rağmen gençler sloganlarla yürüdü

  • 19:12 16 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - “Bağımlı olma özgür ol” hamlesi kapsamında gerçekleştirilecek olan HDP Gençlik Şölen’ine son dakika Valilik kararıyla izin verilmedi. Şölenin engellenmesi üzerine gençler sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, “Bağımlı olma, özgür ol” hamlesi kapsamında Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark'ta saat 18.00'de Gençlik Şöleni’ni gerçekleştirmek için bir araya geldi. Sümerpark’a girmek isteyen gençlere son dakika Valilik kararı olan “Provokasyon olma ihtimali” gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Parkın etrafı polis ablukasına alınırken, HDP Gençlik Meclisi son dakika alınan kararı tanımayacaklarının altını çizdi. Gençlere HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, HDP yöneticileri ve belediye meclis üyeleri eşlik etti. 
 
Sloganlarla yürüdüler
 
Halaylar ve şarkılar eşliğinde bekleyişini sürdüren HDP Gençlik Meclisi üyelerinin etrafı polisler tarafından sarılırken, polislerin tüm müdahale anonslarına rağmen gençler halay çekmeye devam etti. Ardından yürüyüşe geçen gençlerin önü polisler tarafından kapatılırken, gençler sloganlarla engellemeyi protesto etti. Polislerle tartışan Dersim, uzun süren tartışmanın ardından gençlerle yürümeye devam etti. Ofis Kooperatifler Mahallesi’ne gelen gençlerin önü burada bir kez daha kesildi. Yürüyüşü engellemek isteyen polislere gençler, "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları ile karşılık verdi. Gençlerle polisler arasında arbede yaşanırken, bazı gençler gözaltına alınmaya çalışıldı. 
 
Gözaltıları arkadaşlarına sarılarak engelleyen gençler ara sokaklardan yürüyüşüne devam etti. Polisler bazı HDP Gençlik Meclisi üyelerine GBT uygularken, bazıları ise darp edildi. 
 
Öte yandan polislerin Sümer Park ve Ofis Kasaplar Caddesi’ne zırhlı araçlar, TOMA ve çevik kuvvet ekiplerini yerleştirmesi de dikkat çekti.
 
HDP Gençlik Meclisi üyeleri Ofis Semti’ne gelmelerinin ardından yürüyüşlerini sloganlar eşliğinde sonlandırdı.