Orman yangınları için toplanan imzalar HDP’ye ulaştırıldı

  • 15:21 21 Temmuz 2019
  • Güncel
ANKARA - Muğla Çevre Platformu’nun “iklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına" karşı başlattığı kampanya kapsamında toplanan bin 700 imza HDP Meclis Grubu’na sunuldu.
 
Muğla’nın Datça ve Dalaman ilçelerini etkisi altına alan ve yüzlerce hektarlık ormanlık alanın yok olmasına sebep olan orman yangınının ardından Muğla Çevre Platformu’nun başlattığı “İklim değişikliğine, orman yangınlarına ve doğa talanına karşı lütfen harekete geçin” imza kampanyası kapsamında toplanan bin 700 imza Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Grubu’na ulaştı.
 
HDP tarafından yapılan yazılı açıklamada, konuya ilişkin çalışma ve temasların sürdüğü belirtildi.
 
Açıklamada, imza metininde yer alan talepler şu şeklide sıralandı:
 
“* Yanan orman alanları birçok kez görüldüğü gibi, birkaç yıl sonra imar izni ile konut yapımına, turistik tesislere tahsis edilerek, talana izin verilmiştir. Yanan orman alanlarının yapılaşmaya açılmasını önlemek ve ekosisteminin yenilenmesi için her türlü yasal düzenleme yapılmalıdır.
 
 * Orman yangınları ile daha etkin mücadele için, bu felakette de bir kez daha, çok net bir eksiklik olarak ortaya çıktığı gibi, mutlaka gece görüş donanımı olan yangın söndürme uçak ve helikopterleri alınmalıdır.
 
* Hükümetin orman, kıyı ve doğal sit alanlarını sermaye aracı olarak görmesi, torba yasalar ile doğal sit alanlarının koruma derecelerini düşürerek, imar barışı adı altında sürekli yasal düzenlemeler yapması sonucunda doğa koruma alanları hızla tahrip edilmekte, kasti orman yangınları ve kaçak yapılaşma artmaktadır. Doğayı tahrip eden bu yasal düzenlemeler derhal geri çekilmelidir.
 
* ‘Koruma kullanma dengesi’ adı altında doğa koruma alanlarının kontrolsüzce kullanıma açılması dengenin hep insan kullanımı yönünde bozulmasına yol açmakta ve aşırı insan baskısı bu tür felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Doğa koruma alanları için ekolojik taşıma kapasitesi net olarak belirlenmelidir.
 
* İklim değişikliğini tetikleyen fosil yakıt kullanımından derhal vazgeçilmeli, termik santraller kapatılmalı, enerjinin verimli kullanılması için politikalar geliştirilmeli ve enerji üretiminde doğaya olumsuz etkisi en az olan enerji kaynaklarına yönelmelidir.
 
* Toplum kesimlerinin en geniş katılımı ile en kısa zamanda ekolojik odaklı yeni bir anayasa hazırlanmalıdır.”