Kayıp yakınlarının eylemi 549’uncu haftasında

  • 14:56 17 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayıp yakınlarının 549’uncu haftasındaki eyleminde, 1994 yılında Hani’ye bağlı Akçayurt (Horsel) köyünde gözaltında kaybedilen muhtar Mehmet Günkan’ın akıbeti soruldu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemin 549’uncusunu gerçekleştirdi. Valiliğin açık alanda eylem ve etkinlik yasağından kaynaklı İHD Diyarbakır Şube Binası’nda düzenlenen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.
 
‘Hak, hukuk, adalet herkes için geçerli’
 
Eylemde konuşan İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, Koşuyolu Parkı’nda düzenledikleri eylemin Diyarbakır Valiliği tarafından 50 haftadır engellendiğini hatırlatarak, uzun yılladır kayıp yakınlarının ve insan hakları savunucularının verdiği hakikat mücadelesinin devam edeceğini söyledi. Kayıpların ağırlıklı olarak 90’lı yıllarda kaybedildiğini dile getiren Adnan, sonraki yıllarda gelen hükümetlerin failleri yargılamadığını ve bu cezasızlık politikasının sürdürüldüğüne dikkat çekti. Mahkemelere sunulan bilgi ve belgelere rağmen faillerin cezalandırılmadığını kaydeden Adnan, hak, hukuk ve adaletin herkes için geçerli olduğunu belirtti. 
 
‘Annelerin sesine kulak vermeliyiz’
 
Ülkede ve bölgede yaşanan çatışmalı sürecin son bulmasını isteyen Adnan, “Anneler, kimse ölmesin diyorlar. Annelerin sesine kulak vermeliyiz. Savaş değil barış olsun. Bütün annelerin sesi ve destekçisi olacağımızı bir kez daha söylüyoruz” diye konuştu.
 
Eylemde, 1994 yılında Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Akçayurt (Horsel) köyünde gözaltında kaybedilen muhtar Mehmet Günkan’ın hikayesi okundu.
 
‘Köylüler Dicle deresi kenarında toplatıldı’
 
Mehmet Günkan’ın oğlu Heybet Günkan’ın anlatımlarını aktaran Adnan, Mehmet’in köyünde çıkan bir askeri operasyon sonrasında bütün köylülerin Dicle deresi kenarında toplatıldığını ve köylülerin elbiseleri çıkartılıp sıcak kumlara yatırılması ardından işkence yapıldığını söyledi. Mehmet’in 6-7 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldığını aktaran Adnan, Mehmet’in muhtar olduğu için köylülerin mağduriyetlerini gidermek adına vali ve kaymakam ile görüştüğünü söyledi.
 
‘Bir daha haber alınamadı’
 
Mehmet’in sık sık askerler tarafından karakola çağrıldığını söyleyen Adnan, Mehmet’in son karakola çağrılmasından sonra bir daha karakoldan çıkmadığını ifade etti. Adnan, Mehmet’in kaybedilişinin ardından bir daha Mehmet’ten haber alamadığını belirtti.