HDP'liler Cizre'den seslendi: Sonuna kadar alanlarda olacağız

  • 18:47 20 Ağustos 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Kayyım uygulamaları nedeniyle destek olmak için gitmek istedikleri Mardin'e alınmayan HDP Şırnak il ve ilçe örgütleri, Cizre'de polis engeline rağmen yaptıkları açıklamada sonuna kadar halkın yanında alanlarda olacaklarını söylediler. 
 
İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyımlara karşı bugün birden çok yerde protesto eylemleri yapıldı. Mardin'de yapılmak istenen açıklama için Şırnak merkez ve ilçelerinden çıkan HDP ile DBP'li heyetin kent girişine Valilik yasağı nedeniyle izin verilmedi. Midyat ve Nusaybin girişinde durdurulan ve aralarında belediye eşbaşkanlarının da olduğu heyet ilçe girişlerinde durduruldu. "Valiliğin emri böyle kimse giriş yapamaz" denilerek kente alınmayan heyet daha sonra döndükleri Cizre'de bir basın açıklaması yaptı. 
 
HDP Cizre İlçe binası önünde yapılan açıklamaya polisler, “15 günlük eylem yasağı var. Bunun hesabını vereceksiniz" diyerek heyeti tehdit ederken görüntü almak isteyen parti üyesine de engel oldukları öğrenildi. 
 
'Mücadelemizden taviz vermeyeceğiz’
 
Engellemelere rağmen yapılan açıklamada konuşan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, "Biz buradan Mardin halkına destek olmak için yola çıktık. Ama ilçe girişlerinde bize izin vermediler. Biz de buraya geri döndük. Herkes şunu iyi bilsin ki biz irademizden taviz vermeyeceğiz. Belediyelerimizden ellerini çeksinler. Biz yapılan bu uygulamayı da kayyımları  da kabul etmiyoruz. Bunlara karşı da sonuna kadar direneceğiz. Halkla birlikte alanlarda olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
Açıklama, "Direne direne kazanacağız" ve "Her yer Amed her yer direniş" sloganları ile sona erdi.