'Demokrasi ortak ve kararlı mücadele ile kazanılabilir'

  • 19:59 20 Ağustos 2019
  • Güncel
MANİSA - Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği HDP Manisa İl Örgütü yaptığı açıklamada, “Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi Manisa İl Örgütü Turgutlu ilçe binası önünde Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin basın açıklaması düzenledi. Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği açıklamaya yüzlerce yurttaş katılırken polisin yoğun baskısına rağmen açıklama dışarıda gerçekleşti. HDP Manisa İl Eşbaşkanı Kerem Taylan tarafından yapılan açıklamada, Kürt halkının iradesine yapılan darbenin Türkiye halklarına yapıldığı belirtildi. 
 
‘Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır’
 
Açıklamada, Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan belediye eşbaşkanlarının hukuksuz bir şekilde görevden alındığını ve pek çok kişi hakkında gözaltı operasyonlarının sürdüğü kaydedildi. Kayyımın bir darbe girişimi olduğu ve Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutum olduğunun vurgulandığı açıklamada, kayyımlar döneminde bütün belediyelerin kaynaklarının tüketildiği, kayyımlar aracılığıyla yapılan yolsuzlukların Sayıştay raporlarında da görüldüğü hatırlatıldı. 
 
İktidar ve İçişleri Bakanlığı’nın yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını hazmedemediği belirtilen açıklamanın devamında, “Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur. Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir politikası olmuştur. Bu iktidar güçleri sandıkta kaybettiğini devlet zoruyla almak istemektedir. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
‘Darbe Türkiye halklarına yapılmıştır’ 
 
AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışan ve 31 Mart ve 23 Haziran’da bu yönde oy kullananlara çağrıda bulunulan açıklamada, “Unutmayalım ki Kürt halkının iradesine karşı yapılan darbe tüm Türkiye halklarına karşı yapılmış bir darbedir.  İstanbul seçimlerinde yapılmak istenen hukuksuzluğa tüm Türkiye halkları olarak nasıl dur dediysek bugün de Diyarbakır, Mardin ve Van da ki hukuksuzluğa dur deme zamanıdır” ifadelerine yer verildi. 
 
Demokrasi güçlerine çağrı
 
Tüm demokrasi güçlerinin dayanışmaya çağırıldığı açıklamada son olarak, “Bu iktidara karşı bütün meşru ve demokratik mücadele yollarını kullanmak hem anayasal hem de evrensel hukuktan kaynaklanan tartışılmaz bir haktır. Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz” denildi.