Sokaklarda kayyımlara tepkiler büyüyor

  • 21:12 22 Ağustos 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ- HDP’li belediyelere kayyım atamasına karşın Diyarbakır ve Adana’da ses çıkarma eylemi yapılırken, Van’da ise gençler duvar yazılaması yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına karşı protesto eylemleri her geçen gün daha da büyüyor. Kayyımlara bir tepki de Adana'dan geldi. Polis ablukası nedeniyle HDP Adana il binasından çıkmalarına izin verilmeyen HDP’liler binanın damına çıkarak ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. Ellerindeki çanak çömlek ve bidonları vurarak ses çıkarıp zılgıt çeken yurttaşlar, sık sık, "Direne direne kazanacağız" ve "Biji berwedana Amed'e" sloganı attı. Uzun süre damda ses çıkaran kitle, mücadeleyi büyüterek belediyeleri kayyımdan kurtaracaklarını dile getirdi. 
 
Eylem sonrası kitle binadan ayrıldı.
 
Van’daki gençlerden duvar yazılaması
 
Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı  birçok  mahallede gençler duvar yazılamaları ile kayyımları protesto etti. Duvarların üzerine "Kayyım darbedir", " Kahrolsun faşizm", "Oyuna sahip çık", " Sokağa çık" yazılamaları yazan gençler halkı duyarlılığa çağırdı. Helikopter kentin üzerinden alçak uçuş yaparken gençler de ıslık, alkış ve sloganlarla tepki gösterdi.
 
Diyarbakır’da tencere tava sesleri yükseldi
 
Diyarbakır’da da halk bu akşam da ses çıkarma eylemleri ile tepkilerini dile getirdi.  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) çağrısıyla da halk sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında akşam saat 20.00'da gürültü eylemi yaptı.  Kentin birçok noktasında tencere, tava çalarak ve ışık kapatıp açarak eylem yapan halka, sokakta bulunanlar ise ya arabalarının kornalarına basarak ya da ıslık çalarak destek verdi. Mahallelerde gürültü eylemi yapan halkın evlerinin polis araçları ile taciz edilmesi ise dikkat çekti. 
 
Milletvekilleri mahallelerde halka gidiyor
 
Eylemler yayılmaya devam ederken, bir yandan da milletvekilleri akşam saatlerinde mahalle çalışmaları gerçekleştiriyor. Mahalle çalışmaları kapsamında halka kayyımların politikalarını ve irade gaspını anlatan vekiller ve yöneticiler, bu gaspa karşı mücadele etmeleri gerektiğini belirtiyor. 
Öte yandan yarın saat 11.00'da Lise caddesinde kitlesel açıklama yapılacağı duyurusu da yapıldı.