Kayyıma karşı birçok merkezde aynı anda gürültü eylemleri

  • 08:37 23 Ağustos 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ- - HDP’li belediyelere kayyım atanmasına karşın dün akşam saatler 20.00’yi gösterdiğinde bir çok merkezde aynı anda ses ve gürültü çıkarma eylemleri yapıldı. Eyleme DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de kendi evinden destek verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyelerine kayyım atanmasına yönelik protestolar birçok merkezde halk dün akşam da devam etti. Dün akşam saatler 20.00’yi gösterdiğinde bir çok kentte ses ve gürültü çıkarma eylemleri yapıldı. 
 
Leyla Güven evinin balkonundan eyleme destek verdi
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP’li vekil Ayşe Acar Başaran ile birlikte gerçekleştirdikleri eylemi, sosyal medya hesabından paylaştı. Leyla, kendi evinin balkonuna çıkarak kaşıkla balkon demirlerine vurdu. Leyla ayrıca “Her akşam saat 20.00’da gürültü eylemi var, haberiniz var değil mi” diye sordu.  
 
Şırnak’tan Batman’a sokaklardan kayyıma tepkiler yükseldi
 
Şırnak’ın Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde de 3 HDP’li büyükşehir belediyesine atanan kayyumlar akşam saatlerinde ses çıkarma eylemiyle protesto edildi. 
 
Cizre’nin birçok noktasında gerçekleşen ses çıkarma eylemine, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, belediye eşbaşkanları ile çok sayıda partili destek verdi. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının hiç susmadığı protesto eylemine yoldan geçen araç sürücüleri korna çalarak destek verdi. Gittikçe kalabalıklaşan yurttaşlar kısa bir süre sonra protesto eylemlerini farklı noktalara taşıdı. Birçok yurttaş ise, evlerindeki ışıkları açıp kapatarak, zafer işaretleri ve tencere çalarak eyleme destek verdi. Bir süre sonra sonlandırılan eylem sonrası polisler onlarca zırhlı araçla birçok noktayı abluka altına aldı. 
 
İdil ve Silopi’nin birçok noktasında partililerin katılımıyla ses çıkarma ve ışık açıp kapatma eylemi yapıldı. 
 
 
Batman'da da saatler 20.00'yi gösterdiğinde pencere ve balkonlara çıkan kent sakinleri, kayyım atamalarını gürültü ve ışık söndürme eylemleriyle protesto etti.